Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
15/06/2019 - 16:25

Nasi strażacy znów są wśród najsprawniejszych kryzysowych grup na świecie!

I takie wiadomości przede wszystkim chcielibyśmy Wam podawać w weekend. słowem kluczowym w tejże jest hasło: INSARAG, czyli recertyfikacja Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej USAR Poland według standardów międzynarodowej grupy doradczej ds. poszukiwania i ratownictwa, która odbyła się ostatnio w Żaganiu - Pstrążu. W skład ciężkiej grupy weszli strażacy, psy oraz sprzęt z KM PSP w Nowym Sączu na równi ze strażakami z Komend PSP w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Jastrzębiu-Zdroju, Gdańsku, Wałbrzychu, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i funkcjonariusze Komendy Głównej PSP.

To nie jest sprawdzian dla żółtodziobów. To sprawdzian z działań w warunkach ekstremalnych, ten, który w dniach od 10 do 14 odbywał się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań – Pstrąże obejmował działania związane z ratowaniem ludzi i usuwaniem skutków trzęsień ziemi. Wszyscy doskonale wiemy choćby z doniesień prasowych, z jakimi to się wiąże wyzwaniami: niebezpieczne rumowiska, brak wody i mediów albo ograniczone możliwości z korzystania ze sprzętu ciężkiego, presja czasu i walka o absolutnie każde ludzkie życie nieraz kosztem balansowania na granica własnego bezpieczeństwa.

Zobacz też: Pożar w Koniuszowej. Pięcioosobowa rodzina musiała uciekać z płonącego domu

- Scenariusz ćwiczeń zakładał trzęsienie ziemi poza granicami Polski, polscy strażacy musieli między innymi przejść wszystkie procedury związane z przekroczeniem granicy i nieprzerwanie przez kilkadziesiąt godzin prowadzić działania ratownicze w wyznaczonych strefach współpracując z grupami z zagranicy. Wszystko było oceniane przez zespół ekspertów z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Emiratów Arabskich, Niemiec Węgier, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Litwy - relacjonują na swojej stronie strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu, którzy wspomniany certyfikat uzyskali po raz trzeci.

ES [email protected] Fot.: KM PSP w NSDziękujemy za przesłanie błędu