Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
08/09/2013 - 06:00

Narodowe Czytanie Fredry. Z Teatrem Robotniczym na Plantach

Pod pomnikiem Adama Mickiewicza przemówili bohaterowie „Zemsty”. Po ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania „Pana Tadeusza” w tym roku prezydent Bronisław Komorowski zachęcił do lektury dzieł Aleksandra Fredry.

Wydarzenie przygotowało Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wespół z Teatrem Robotniczym im. Bolesława Barbackiego, tworzącym pod opieką Miejskiego Ośrodka Kultury. W przeciągu dziewięćdziesięciu lat swojego istnienia „Zemstę” Fredry aktorzy-amatorzy inscenizowali już osiem razy, ostatnio w reżyserii warszawskiego aktora Teatru Kwadrat Macieja Kujawskiego.
Na Pantach w epokowych strojach wystąpili: Stanisław Choczewski, Mieczysław Filipczyk, Jakub Bulzak, Dorota Kaczmarczyk, Janusz Michalik, Szczepan Waśko, Wojciech Kaczor, Sławomir Bodziony i Julia Kaczmarczyk.
Narodowe Czytanie to zainicjowana przez Prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Przedsięwzięcie ma zachęcić do sięgania, zwłaszcza przez młodych ludzi, po klasykę literatury polskiej.
Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury. Tak więc wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności. Niech zatem 7 września 2013 roku będzie radosnym spotkaniem z komediami Fredry, z jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem. Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu dzieł Aleksandra Fredry! – zwraca się na oficjalnej stronie Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Wczoraj w całej Polsce dzieła Aleksandra Fredry czytano w ponad 750 miejscach.

(JB)
Fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu