Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
13/03/2022 - 23:30

Nareszcie będą mieć siedzibę o jakiej marzyli. Budynek robi wrażenie [ZDJĘCIA]

To już, można powiedzieć ostatnia prosta, to już „wykończeniówka”. Jesienią ten nowoczesny gmach zacznie tętnić życiem. Zapełni się wykładowcami i studentami.

Przy ul. al. Wolności w Nowym Sączu kończy się budowa nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Właśnie trwa wyposażanie nowego gmachu w meble i inny niezbędny sprzęt.

Czytaj także: Preludium przed tym, co nastąpi na skrzyżowaniu pod cmentarzem w Gołąbkowicach

- Jeszcze musimy przejść odbiory wszystkich prac, które zostały w tym budynku wykonane – mówi dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu. – Mamy zapewnienie od wykonawcy – uznanej sądeckiej firmy Ersbet, że na przełomie maja i kwietnia będziemy mogli już powoli wprowadzać się do nowego instytutu, by od 1 października rozpocząć w nim pracę.

Przypomnijmy, że Instytut Ekonomiczny został utworzony w 1998 roku i jako jedyny ze wszystkich instytutów tej uczelni nie ma jeszcze w Nowym Sączu własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej 61, w tzw. „Ciuciubabce”.

Czytaj także: Każdy chciałby uczyć się w takim budynku. Kto będzie miał takie szczęście?

Budowa nowego instytutu ruszyła w listopadzie 2020 roku. Budynek ma bardzo nowoczesną bryłę i mnóstwo przeszkleń. Zostały w nim zamontowane duże okna, budynek został docieplony. Jego kubatura to 4 200 m. kw.

Czytaj także: Bezmyślny proceder odradza się co roku. Życie tracą ludzie, giną zwierzęta

- Jest to wystarczająca infrastruktura, aby mogła pomieścić do 1,2 tysiąca studentów w tym instytucie – dodał rektor Cygnar.

- Prace są bardzo zaawansowane – powiedział Sądeczaninowi inż. Wojciech Kurdziel, kierownik budowy z firmy Ersbet w Nowym Sączu. – Roboty wykończeniowe już praktycznie dobiegają końca. Meblujemy poszczególne pomieszczenia. Trzy kondygnacje są już wyposażone w meble, które objęte są umową z inwestorem.

Jak mówi nasz rozmówca termin 30 kwietnia 2022, by przekazać inwestorowi w posiadanie nowy budynek jest niezagrożony.

Budynek posiada kondygnację podziemną i tam znajdują się parking podziemny z 23 miejscami postojowymi, część administracyjna oraz archiwum. Są tam także pomieszczenia techniczne między innymi, serwerowania.

W części naziemnej nowa siedziba instytutu ma cztery kondygnacje. Na parterze jest część administracyjna z przestronną aulą na 284 miejsca. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się sale ćwiczeniowe i wykładowe, a także zaplecze dla kadry nauczycielskiej.

- Budynek posiada bardzo dobry system wszelkich instalacji, w tym także wizualnych, nagłośnieniowych i telewizyjnych – dodaje nasz rozmówca. – Budynek jest energooszczędny. Spełnia wszelkie wymagania i normy.

Koszty inwestycji pokryte zostaną z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku. Są to środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.

[email protected], fot. Iga Michalec.

Nareszcie będą mieć siedzibę o jakiej marzyli. Ten budynek robi wrażenie [ZDJĘCIA]
To już, można powiedzieć ostatnia prosta, to już „wykończeniówka”. Jesienią ten nowoczesny gmach zacznie tętnić życiem. Zapełni się wykładowcami i studentami.


Dziękujemy za przesłanie błędu