Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
26/06/2021 - 16:20

Najważniejszy przetarg w tej kadencji. Kto wybuduje przedszkole w Rytrze?

Wójt Rytra może już odetchnąć z ulgą – najważniejszy przetarg w jego dotychczasowej kadencji, czyli przetarg na budowę nowego przedszkola wypadł bardzo pomyślnie. Jedna z ofert jest nawet niższa od założeń samorządu.

Na to przedszkole czeka cała gmina. Dzięki niemu, w zwolnionych pomieszczeniach w ryterskiej podstawówce będą mogli uczyć się wszyscy uczniowie. Zwolni się tym samym całkowicie budynek byłego gimnazjum gdzie przeniesiony zostanie cały Urząd Gminy i Ośrodek Pomocy Społecznej, będzie też przestrzeń na działalność kulturalną. Starą, będącą dziś w bardzo złym stanie technicznym siedzibę samorządu będzie można wyburzyć. W to miejsce z kolei powstanie – w porozumieniu z Parkami Krajobrazowymi – mały park, miejsce wypoczynku i rekreacji dla turystów.

- Przedszkole będzie budowane na działce, która jest własnością Urzędu Gminy. Częściowo zajmie plac zabaw, który zostanie troszkę pomniejszony. Dzieci nie będą wychodzić z przedszkola na boisko, bo boisko służy do ćwiczeń a nie jako plac zabaw. W przedszkolu nie będzie kuchni. Oba budynki będzie obsługiwała kuchnia ze szkoły – obrazował na jednej z sesji wójt Jan Kotarba.

Dla rodziców najważniejsze jest jednak to, że młodsze i starsze dzieci będą uczyć się w jednym miejscu, w budynkach, do których można je dowieźć za jednym zamachem. Autorem projektu jest architekt ze Starego Sącza Mirosław Ogórek z biura projektowego METRI.

Najważniejszy przetarg w tej kadencji. Kto wybuduje przedszkole w Rytrze?

To jedno z głównych założeń strategicznych wójta Jana Kotarby i brzmi bardzo przekonująco. Szkopuł w tym, że gmina nie miała szans dźwignąć budowy przedszkola z własnego budżetu. Trzeba było pozyskać środki z zewnątrz. I udało się. W sumie samorząd zabezpieczył sobie z rządowego wsparcia aż 4 320 000 zł, czyli 73 procent całości kosztów inwestycji, czyli budowy przedszkola, dróg dojazdowych i jej wyposażenia.

Ale co tu kryć. Przed gminą był jeszcze jeden sprawdzian – znalezienie wykonawcy. Wójt nie ukrywał, że przy obecnej sytuacji na rynku – więcej ofert niż wykonawców – może być trudno.

Dziś już wiemy, że przetarg potoczył się szczęśliwie. W sumie wpłynęły trzy oferty. Najdroższą  - ponad 6 000 000 zł - złożyła firma REM-BUD z Nowego Sącza, drugą co do ceny – firma „Eko-Rem-Bud” z Łabowej – ok. 4 999 000 zł.

Najtańsza oferta złożona przez firmę Ersbet z Nowego Sącza opiewa na 3 860 000 zł, czyli jest korzystniejsza od szacunków gminy. – Różnicę wykorzystamy na zakup wyposażenia do przedszkola – informuje wójt Jan Kotarba. – Przedszkole ma być gotowe do lipca przyszłego roku – dodaje na zakończenie samorządowiec.  ([email protected] Fot.: UG w Rytrze)Dziękujemy za przesłanie błędu