Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 kwietnia. Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany
28/02/2020 - 14:20

Najubożsi z Piwnicznej-Zdroju będą płacić za śmieci 2 zł mniej

11 radnych za, 3 wstrzymało się od głosu – taki był wynik wczorajszego głosowania radnych w sprawie przyjęcia projektu uchwały wprowadzającego ulgi w opłatach za odbiór śmieci dla mieszkańców w najtrudniejszej sytuacji materialnej w gminie Piwniczna-Zdrój.

11 radnych za, 3 wstrzymało się od głosowania – taki był wynik wczorajszego głosowania radnych w sprawie przyjęcia projektu uchwały wprowadzające ulgi w opłatach za odbiór śmieci dla mieszkańców w najtrudniejszej sytuacji materialnej w gminie Piwniczna-Zdrój.

W ślad za decyzją większości radnych rodziny uprawnione do korzystania ze świadczeń opieki społecznej, a więc o najniższych dochodach w przeliczeniu na jednego członka rodziny, będą płaciły o dwa złote mniej za wywóz śmieci. Ulga przysługuje ich wszystkim członkom. Tym samym zamiast 23 złotych rodziny te będą musiały uiszczać 21 złotych miesięcznie za każdą osobę. To bardzo odważna i ważna decyzja dlatego, że już uchwalając opłatę w wysokości 23 zł radni wiedzieli, że gmina będzie musiała dołożyć do zbilansowania systemu śmieciowego środki z własnego budżetu, bo jedynie przy stawce w wysokości 25 zł miesięcznie rozliczenie to wyszłoby na zero.

Przy okazji wyjaśnijmy, że by obecnie korzystać ze świadczeń pomocy społecznych i być uprawnionym do ulgi w opłatach śmieciowych osoba samotna nie może zarabiać więcej niż 701 zł miesięcznie a rodzina 528 zł w przeliczeniu na jednego jej członka.

Zobacz też: Burmistrz Piwnicznej-Zdroju tłumaczy się rodzicom z likwidacji przedszkoli

Jednocześnie w mocy została decyzja o tym, że właściciele nieruchomości, którzy zadeklarowali prowadzenie kompostownika a tym samym zobowiązali się do odstąpienia od zdawania śmieci biodegradalnych płacić będą 22 zł od każdego członka rodziny w skali miesiąca. Jeśli wbrew rygorystycznym wymogom śmieci będą zdawane w sposób niesegregowany, to opłata za następny miesiąc od chwili udowodnienia takiego faktu, wynosi 69 zł  miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość

Piwiniczna-Zdrój nie jest pierwszym samorządem z naszego powiatu, które robią ukłon w stosunku do mniej zasobnych mieszkańców. Już grudniu 2019 roku władze gminy Chełmiec za zgodą radnych zdecydowały się na bezprecedensową w skali regionu decyzję o prowadzeniu ulg dla rodzin wielodzietnych. Rodziny, które posiadają Chełmiecką kartę dużej rodziny  z czwórką dzieci mogą liczyć na 30 procent zniżki w opłatach, z piątką i szóstką dzieci 40 procent zniżki w opłatach,  z siódemką dzieci i powyżej 50 procent zniżki w opłatach.

W Starym Sączu z kolei ulgi w opłatach śmieciowych mają zostać uchwalone do końca marca a dyskusja na temat ich zakresu cały czas jest dyskutowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu