Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
02/10/2023 - 13:45

Najnowszy kwartalnik „Sądeczanin Historia” o sądeckich nekropoliach Przyjdź na spotkanie autorskie!

1 Listopada – Wszystkich Świętych - zbliża się nieuchronnie. Już za miesiąc cmentarze rozświetlą lampki pamięci. Zatem tematyka najnowszego kwartalnika „Sądeczanin Historia”, który ukaże się dosłownie na dniach nie powinna nikogo dziwić. Tytuł najnowszego numeru kwartalnika to „Przychodzimy, odchodzimy…”. Tak śpiewała Ewa Demarczyk, legendarny Czarny Anioł z krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Zapraszamy na spotkanie autorskie, podczas którego odbędzie się promocja najnowszego wydania kwartalnika, poświęconego w całości tematyce fiuneralnej – cmentarzom i zwyczajom pogrzebowym w różnych kulturach.

Spotkanie autorskie i promocja najnowszego numeru kwartalnika odbędzie się w środę (4 października) o godz. 16.30 w Sądeckiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Szujskiego (ul. Franciszkańska 11) w Nowym Sączu.

Czytaj także: Basen nad Łubinką już zamknięty. W tym sezonie padł tu rekord frekwencji!

Bardzo ciekawa lektura. Redaktorem naczelnym najnowszego numeru kwartalnika jest dr Jakub Marcin Bulzak, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

- Stosunek do zmarłych, będący elementem kultury duchowej, stanowi jedną z charakterystycznych cech człowieka. Świadome grzebanie zmarłych i pojawienie się idei życia pozagrobowego (obserwowane od ok. 100 tyś. lat) było istotnym wydarzeniem na drodze ewolucji, było kolejnym elementem odróżniającym człowieka rozumnego od innych istot, było ważnym etapem tworzenia kultury i cywilizacji – można przeczytać we wstępie pióra Jakuba Marcina Bulzaka. - Powstające systemy wierzeń i praktyk kultowych koncentrowały się w dużej mierze na tajemnicy śmierci, na lęku, co jest po niej oraz nadziei na nowe, lepsze, wieczne życie. Rozwój kultury przyniósł ze sobą także rozwinięte formy kultu zmarłych oraz troski o ich szczątki. Pojawiały się rytuały pogrzebowe, zaczęto budować grobowce.

Czytaj także: Złote gody par małżeńskich w Nowym Sączu. Miłość, wierność to recepta na udane pożycie [ZDJĘCIA]

Jak pisze dr Bulzak najpierw były to megalityczne dolmeny, kurhany. Później przyszedł czas na egipskie piramidy i mastaby, greckie tolosy i mauzolea, rzymskie sarkofagi, kolumbaria i katakumby. Kiedy w Europie zatriumfowało chrześcijaństwo, ciała zmarłych, oczekujące na zmartwychwstanie, zaczęto chować pod posadzkami świątyń, w kryptach i na przykościelnych cmentarzach. Zmieniały się formy, kształty i rozmiary nagrobków, style architektoniczne – niezmienna pozostała uświęcona pamięć o zmarłych.

To tylko malutki fragment tego, co znajdziecie Państwo w najnowszym wydawnictwie, poświęconym cmentarzom i zwyczajom pogrzebowym. Wszystko to osadzone w kulturze i historii Nowego Sącza i regionu.

Jakie artykuły znajdziemy w najnowszym numerze kwartalnika „Sądeczanin Historia”?

Czytaj dalej - TUTAJ
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu