Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
28/06/2020 - 20:50

Najnowsze dane o frekwencji. Idziemy na rekord. Dane z wszystkich sądeckich gmin

Jaka będzie frekwencja w wyborach prezydenckich 2020? - Wstępnie można powiedzieć, że zapowiada się dość duża - powiedział podczas pierwszej dziś konferencji prasowej Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Teraz już wiadomo, że frekwencja do godz. 17 w I turze wyborów prezydenckich wyniosła 47,89 proc. - poinformowała PKW. Małopolska nadal na drugim miejscu za Mazowszem.

Godzina 18.30

Frekwencja w wyborach prezydenckich na godzinę 17 wyniosła 47,89 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Na czele  frekwencyjnego peletonu jest  j województwo to mazowieckie (51,17 proc.), drugi jest  województwo małopolskie (50,27 proc.) trzecie podkarpackie (49,19 proc.).

W powiecie nowosądeckim frekwencja do godziny 17 wyniosła 53,73 proc.
Liczba kart wydanych w stałych obwodach głosowania 88 741 Liczba uprawnionych w stałych obwodach głosowania165 156.

W powiecie  gorlickim do godziny siedemnastej odnotowano frekwencję na poziomie 49,74 proc.  w limanowskim 50. 9 proc.

Czytaj też Frekwencja w powiecie gorlickim. Ropa z Bobową idą łeb w łeb [AKTUALIZACJA] 

Najmniejsza frekwencja na godzinę 17 pod względem województwa to: opolskie (42,32 proc.), warmińsko-mazurskie (43,06 proc.) oraz kujawsko-pomorskie (45,51 proc.).

Czy idziemy na rekord?

- Jest to wynik wyższy niż w wyborach prezydenckich pięć lat temu (34,41 proc.) oraz w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu (45,94 proc.) o tej samej porze dnia - poinformował szef PKW Sylwester Marciniak.

Czytaj też Frekwencja w gminach powiatu limanowskiego. Jest zmiana liderów [AKTUALIZACJA]

Godzina 12

Jak poinformował  szef PKW ogólnopolska frekwencja na godz. 12  aż 24,08 proc. W porównaniu z wyborami parlamentarnymi 2019 mobilizacja wyborców jest jest większa.

Najwyższą frekwencję jak dotąd odnotowano w woj. mazowieckim. Wyniosła ona 26,36 proc. Drugie jest województwo małopolskie - 25,32 proc.. a trzecie  podlaskie z frekwencją 25,16 proc.W powiecie nowosądeckim do godziny dwunastej odnotowano frekwencję na poziomie 27,38 proc. W limanowskim jak na razie wyniosła 25,9 procent.

Najniższa frekwencja, 20,6 proc., była w województwie opolskim oraz świętokrzyskim - 22,13 proc. i lubuskim - 22,65 proc.

Dla porównania frekwencja w ostatnich wyborach parlamentarnych na godzinę 12.00 wyniosła dokładnie 18,14 proc.

gdzina 10- Jest kilka powodów, dla którego tworzą się dziś kolejki - Na pewno zaostrzone procedury sanitarne, dodatkowo więcej osób może chcieć oddać głos rano, ponieważ później może być duża temperatura.

Czytaj też Prosto z kościoła do głosowania. W Sączu ruszyły zamaskowane wybory [ZDJĘCIA] 28/06/2020

 Więcej informacji na temat frekwencji podamy w następnych godzinach, ale wstępnie można powiedzieć, że frekwencja zapowiada się dość duża - powiedział Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, który dodał, że wprowadzenie rygorów sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa spowodowało, że szybkość oddawania głosu jest "znacznie zmniejszona".

Marciniak przypomniał członkom obwodowych komisji wyborczych, że zgodnie z rozporządzeniem resortu zdrowia, w lokalu wyborczym może w tym samym czasie przybywać nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe jego ogólnodostępnej powierzeni, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych oraz gospodarza lokalu.

Czytaj tez Najbardziej emocjonujący moment. Kiedy poznamy pierwsze wyniki głosowania?

- Niedopuszczalne jest ustalanie przez obwodowe komisje wyborcze dalej idących ograniczeń, na przykład wpuszczanie do lokalu wyborczego po jednym wyborcy lub w takiej liczbie, że do niektórych stanowisk członków komisji wydających karty nie podchodzi żaden wyborca, mimo dużej kolejki oczekujących na zewnątrz - oświadczył szef PKW.

Pierwsze dane o frekwencji PKW poda o godzinie 13.30

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)