Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
15/12/2020 - 15:35

Nadleśnictwo Nawojowa podarowało piękną jodłę pod okno papieskie [ZDJĘCIA]

Piękna, rozłożysta i pachnąca jodła z Nadleśnictwa w Nawojowej stanie i w tym roku pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. To właśnie z nawojowskich lasów po raz piąty została pozyskana wspaniała choinka, która będzie cieszyła oko mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających stolicę Małopolski.

Piękny okaz jodły pospolitej został wybrany w leśnictwie Homrzyska, w uroczysku Trzycierz w gminie Nawojowa. Ścięta jodła ma około sześćdziesięciu lat i prawie dwadzieścia trzy metry wysokości. Jednakże z uwagi na względy bezpieczeństwa i to, że musiała spełniać odpowiednie wymogi do transportu trzeba ją było skrócić do szesnastu metrów.

- To już piąta rozłożysta jodła, którą nawojowscy leśnicy ofiarowują w darze dla św. Jana Pawła II – mówi Przemysław Nosal, specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa w Nawojowej. – Ten egzemplarz jodły został wypatrzony jeszcze w ubiegłym roku, ale wtedy pod okno papieskie w Krakowie pojechała jodła z Nadleśnictwa Nawojowa z leśnictwa Roztoka.

Nie jest łatwo wybrać taką jodłę. Tę jedyną spośród mnóstwa rosnących w Nadleśnictwie Nawojowa. Wyboru dokonuje powołana w tym celu komisja pod kierunkiem nadleśniczego. Specjaliści patrzą czy jodła, która ma być wycięta charakteryzuje się przede wszystkim gęstym ugałęzieniem oraz proporcjonalnym i stożkowym pokrojem drzewka. Wszystkie te cechy posiadała pozyskana dzisiaj jodła.

Niezwykle istotną kwestią było także dogodne miejsce, do jej pozyskania.

Ciężki sprzęt musiał dotrzeć pod samo drzewko. Operacja wycięcia tak dużej jodły, podniesienia jej do góry, a potem przetransportowania jej i odpowiedniego zabezpieczenia na samochodzie przystosowanego do transportu ładunków ponadgabarytowych była sporym wyzwaniem. Na miejsce dotarł potężny dźwig z wysięgnikiem o udźwigu 30 ton.

- W akcji brał udział między innymi arborysta, który przy pomocy lin wspiął się na drzewo, aby precyzyjnie zawiązać pasy, na których zwisła choinka zaraz po ścięciu – dodaje Przemysław Nosal, pracownik Nadleśnictwa Nawojowa. – Pilarze bardzo sprawnie ścięli jodłę, a następnie została ona podniesiona na pasach do góry i położona na auto przystosowane do przewozu dłużyć. Jodła ważyła około 2,5 tony.

Załadowane drzewko musi poczekać do godzin wieczornych. Z uwagi na nietypowy, specjalny ładunek przewóz choinki będzie być możliwy dopiero o tej porze.

- Samochód z załadowaną choinką będzie eskortowany prze straż leśną z Nadleśnictwa w Nawojowej. Do stolicy Małopolski powinien dotrzeć około północy – dodaje nasz rozmówca. – Wtedy tramwaje już nie kursują, jest też mniejszy ruch samochodowy. Zresztą na chwilę on też zostanie wstrzymany. Samochód wjedzie na ul. Franciszkańską, a potem rozpocznie się już operacja posadowienia i jej ustabilizowania.

Większość jodeł na terenie Nadleśnictwa w Nawojowej, jak zaznacza nasz rozmówca, pochodzi z tzw. odnowienia naturalnego. Te drzewka nie były sadzone. One same się posiały.

- Drzewko papieskie, które wybierane jest w naszych lasach musi rosnąć blisko drogi, bo tutaj kluczowa jest kwestia jego transportu. Ważne jest także i to, aby wokół takiej choinki nie rosło dużo innych drzew, ponieważ wtedy gałęzie się oczyszczają i korona drzewa robi się rzadka, gałęzie usychają.

Nadleśnictwo Nawojowa jest królestwem jodły pospolitej. W składzie gatunkowym zajmuje ona 55 proc. udziału, co bez wątpienia jest ewenementem na skalę krajową.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Nadleśnictwo Nawojowa.

Nadleśnictwo Nawojowa podarowało piękną jodłę pod okno papieskie. Już po raz piąty
Piękna, rozłożysta i pachnąca jodła z Nadleśnictwa w Nawojowej stanie i w tym roku pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. To właśnie z nawojowskich lasów po raz piąty została pozyskana wspaniała choinka, która będzie cieszyła oko mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających stolicę Małopolski.


Dziękujemy za przesłanie błędu