Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
24/01/2022 - 20:30

Nad czym pracuje Antoni Kroh, dwukrotny laureat Nagrody im. ks. prof. B. Kumora?

Ten laureat prestiżowej Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora – i to dwukrotny – jest doskonale znany sądeczanom, miłośnikom jego książek. Antoni Kroh, bo o nim mowa jest nie tylko pisarzem, znanym, poczytnym, cenionym i nagradzanym, ale także historykiem kultury, tłumaczem prozy słowackiej i czeskiej, badaczem i kuratorem wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat, etnografem.

Antoni Kroh jest dwukrotnym zwycięzcą prestiżowego konkursu literackiego im. ks. prof. Bolesława Kumora. Tą prestiżową nagrodę odbierał w 2014 roku jako laureat II konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”, a po raz drugi tego zaszczytu dostąpił w 2020 roku – w ósmej edycji wspomnianego konkursu. Nagrodę odebrał jako laureat w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" za książkę „Powrót na Sądecczyznę”.

Czytaj także: Nagroda im. ks. prof. B. Kumora – laureaci. Danuta Sułkowska

Przypominamy naszych wspaniałych laureatów, bo w tym roku konkurs literacki o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora organizowany przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo ”Sądeczanin” obchodzi dziesięć lat. Dacie wiarę.

W związku z tym pytamy naszych laureatów, jak między innymi wspominają tamten czas, gdy dowiedzieli się, że to właśnie oni zostali laureatami tej prestiżowej nagrody?

Antoni Kroh Jest nie tylko pisarzem, znanym, poczytnym, cenionym i nagradzanym, ale także historykiem kultury, tłumaczem prozy słowackiej i czeskiej, badaczem i kuratorem wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat, etnografem. Dla porządku przywołać można takie choćby niektóre publikacje książkowe w jego dorobku, jak: „Sklep potrzeb kulturalnych”, „Starorzecza” czy „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie”.

Jedną z ostatnich książek, które wyszły spod jego pióra to „Powrót na Sądecczyznę”.

Przypomnijmy, że „Powrót na Sądecczyznę” jest publikacją poświęconą kolejnemu miejscu na mapie naszego kraju, z którym dużą część swojego życia związał autor. Tym razem Antoni Kroh na warsztat wziął Nowy Sącz i Sądecczyznę. Książka, jak zaznacza sądecki historyk Sławomir Wróblewski, stanowi przegląd dziejów miasta i regionu. Nie jest to jednak typowa praca historyczna. Co zrozumiałe, z racji na profesję autora, odnajdziemy tu również sporo wątków etnograficznych.

Antoni Kroh zdecydował się przedstawić w niej wielokulturowość ziemi sądeckiej nie tylko w jej pięknych momentach, ale także w tych trudnych.

- Bardzo miło wspominam pracę nad książką "Powrót na Sądecczyznę", wyróżnioną nagrodą im. ks. prof. Bolesława Kumora – mówi Sądeczaninowi dwukrotny laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora. - Namówiony przez Zygmunta Berdychowskiego, zabrałem się do niej, chociaż z dużą obawą, bo moja wiedza na temat historii Sądecczyzny miała znaczne luki. Dzięki tej książce uzupełniłem je, przynajmniej częściowo. Jestem wdzięczny młodszym kolegom regionalistom, którzy wydatnie pomogli mi w pracy. Cieszę się, że wokół "Sądeczanina" skupiła się grupa autorów, popularyzujących dzieje regionu.

Zapytaliśmy podwójnego laureata nad czym teraz pracuje, bo kto zna Antoniego Kroha ten wie, że czas poświęca zapewne kolejnemu książkowemu hitowi.

- Nie odpowiadam na pytanie, nad czym aktualnie pracuję, ponieważ boję się zapeszyć.

[email protected], fot. Daniel Szlag.









Dziękujemy za przesłanie błędu