Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
21/01/2020 - 13:30

Na prima aprilis w Starym Sączu dostaną krociowe podwyżki za wywóz śmieci

28 stycznia radni z gminy Stary Sącz zadecydują o tym, jak w będą wyglądały od 1 kwietnia opłaty śmieciowe. Jak uprzedzał burmistrz Jacek Lelek szykuje się duża podwyżka, ale za to wprowadzono ulgi za prowadzenie kompostownika.

Na prima aprilis w Starym Sączu dostaną krociowe podwyżki za wywóz śmieci

20 złotych od osoby miesięcznie za śmieci segregowane, 70 złotych za osobę gdy śmieci zdawane są niezgodnie z wymogami ustawowymi, czyli zmieszane. Tak, jeśli zgodzą się na to radni, będą wyglądały opłaty za odbiór odpadów komunalnych już od 1 kwietnia tego roku. Co to oznacza? Pierwsza stawka zostanie podniesiona aż o 6 złotych a druga aż o 30 zł w stosunku do obecnie obowiązujących.

Zobacz też: Ceny śmieci ostro w górę. W Piwnicznej-Zdroju "wybór między dżumą a cholerą"

Jak taki skok cen można „osłodzić”? Gmina nie ma tu szczególnego pola do popisu. Ustawa śmieciowa jest nieubłagana – system śmieciowy musi w oparciu o zebrane od mieszkańców opłaty zbilansować na zero. Jedyny sposób na wprowadzenie ulg, który przewidują aktualnie obowiązujące przepisy, to zniżki dla tych, którzy kompostują odpady biodegradalne. W tym wypadku właściciele nieruchomości, którzy takich odpadów zdawać nie będą, tylko zutylizują je we własnym zakresie, mogą liczyć na zniżkę w wysokości 2 zł. Zniżka ta obejmować będzie wszystkich, którzy daną nieruchomość zamieszkują.

Ile trzeba będzie zapłacić z kolei za wywiezienie odpadów z domków letniskowych i innych obiektów wykorzystywanych jedynie sezonowo? Tu opłata naliczana jest w skali roku a wynosić będzie 160 zł, gdy śmieci będą segregowane i 320 zł.

Przy okazji przypomnijmy, że obecnie nie można deklarować zdawania śmieci zmieszanych. Ustawa już nie pozostawia wyboru w tym zakresie – wszyscy muszą odpady segregować. Dlatego stawka podwyższona naliczana jest jedynie przez miesiąc od chwili gdy firma śmieci zbierająca stwierdzi, że te zostały zdane w sposób niewłaściwy a decyzję na naliczeniu wyższej stawki gmina podejmować będzie na drodze decyzji administracyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe