Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
06/03/2017 - 20:00

Na Piłsudskiego i I Brygady nadal trwają nocne wyścigi a radni biorą się za bary z pasami dla pieszych [Zdjęcia]

Radni chcą zinwentaryzować i cenić pod kątem skuteczności oznakowania wszystkie przejścia dla pieszych w Nowym Sączu. To jeden z kluczowych punktów programu pracy Komisji Infrastruktury już w marcu. Czy przed latem da się coś zmienić na lepsze?

- Jak się jedzie od salonu Renault w stronę Biedronki a potem dalej jest skręt w stronę Królowej Jadwigi brakuje jednego pasa na jezdni. Chce pani jechać prosto i nagle znajduje się pani na pasie, na którym skręcają na prawo. To temat, który podnoszony jest już chyba nawet od dziesięciu lat – mówi radny Józef Hojnor, który składał w tej sprawie jakiś czas temu interpelację na sesji. – Ale odpowiedzi do dziś nie dostałem – zaznacza.

Zobacz też: Nowy Sącz: Kolejne potrącenie pieszego. Tym razem na ul. Nawojowskiej (DK-75)

Z kolei radny Tadeusz Gajdosz apelował do władz, by te porozumiały się z policją w sprawie zmożenia kontroli/patroli na I Brygady i Alejach Piłsudskiego, gdzie kierowcy systematycznie urządzają sobie nocne wyścigi. Piski opon słuchać nawet w blokach oddalonych o kilkaset metrów. - Oglądałem sesję, na której radni o tym rozmawiali. To jest nie do opisania, co tu się czasem wyprawia. Jakiś czas temu jak byłem z psem widziałem jak samochód, który chciał zawrócić na wysokości skrzyżowania Brygady i Piłsudskiego po prostu wypadł z drogi. Wyhamował na trawniku, wycofał i dalej z piskiem opon odjechał - dzieli się spostrzeżeniami mieszkaniec bloku przy Browarnej. Właśnie takie relacje systematycznie docierają do rajców.

Radna Dominika Marczak apeluje z kolei o zamontowanie na przejściu dla pieszych u zbiegu wspomnianej już I Brygady i Freislera świateł na przejściu dla pieszych. – Takich samych jak te zamontowane na Królowej Jadwigi, czyli takich, które zmieniają się jak zażąda tego pieszy – mówi Marczak.

Zaznacza przy okazji, że: - Na większości dwupasmówek, obwodnic w Nowym Sączu kierowcy rzeczywiście urządzają sobie wyścigi. Ale radni chcą z tym zrobić porządek, szczególnie przyjrzą się tematowi oznakowania i zabezpieczenia przejść dla pieszych. – Komisja Infrastruktury, w której zasiadam w programie prac ma wpisaną na marzec między innymi inwentaryzację przejść na pieszych pod kątem użytych na nich oznakowań i zabezpieczeń – wyjaśnia radna.

Zobacz też: Nowe rondo w Nowym Sączu! Aleje Piłsudskiego - Nawojowska - jest gotowy projekt

Nie ukrywa, że radni mają to duże pole do popisu. – Bo choć coś się zmienia na lepsze na przykład wprowadzono znaki: stop szkoła na przykład koło Liceum nr 1, to nadal potrąceń jest bardzo dużo o czym zresztą państwo stale piszecie. A przecież jest tyle świetnych rozwiązań. Są na przykład światła na przejściach, które rozjaśniają się mocno, gdy zbliża się do nich pieszy. Sztucznych policjantów wszędzie nie da się a nawet nie można zamontować, ale można na przykład użyć oznakowań czasem malowanych na czerwono, na które kierowca wjeżdżając natychmiast wie, że zbliża się do jakiegoś newralgicznego miejsca – mówi Marczak.

Doświetlenie przejść na Alejach Piłsudskiego (na wysokości mniej więcej Browarnej) przydałoby się jeszcze przed latem, bo tędy właśnie wielu sądeczan przechodzi szukając odpoczynku nad Kamienicą. Przy tej ulicy jest też centrum sportowe z pumptrackiem na czele, które z roku na rok zyskuje zwolenników i przy okazji zostało rozbudowane o siłownię i plac dla dzieci.

ES [email protected] Fot.: Krzysztof Stachura

Skrzyżowanie


Dziękujemy za przesłanie błędu