Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
01/11/2019 - 21:20

Na krynickich cmentarzach płonie tysiące zniczy. Ich blask najlepiej widać nocą

Tradycyjnie dziś, 1 listopada, kryniczanie odwiedzili groby swoich zmarłych bliskich i przyjaciół, zapalając na nich znicze, przynosząc kwiaty. Księża odprawili msze za tych wszystkich, którzy zasnęli na zawsze. Przypominali, że ich odejście nie przekreśliło naszej więzi z nimi. Oni nas jedynie wyprzedzili w drodze do Ojca.

Na krynickich cmentarzach zapłonęło dziś tysiące zniczy, a księża odprawili msze święte i nieszpory żałobne w intencji zmarłych parafian, kapłanów. Za tych wszystkich, którzy zasnęli na zawsze. – „A dusze wiernych zmarłych przez miłosierdzie Boże niech odpoczywają w pokoju. Amen”.

Dni 1 i 2 listopada skłaniają nas do refleksji i wspomnień o zmarłych. To dni, w których wspominamy tych, którzy już od nas odeszli. Zastanawiamy się też nad własnym życiem.Kiedy pochylamy się nad grobami to pojawiają się wspomnienia chwil spędzonych z bliskimi i łzy tęsknoty. 

Zwyczaj modlitwy za zmarłych zapoczątkował św. Odilon, opat zakonu benedyktynów w Cluny we Francji, żyjący na przełomie IX i X wieku. Nakazał zakonnikom wieczorem, 1 listopada, po uroczystych Nieszporach ku czci Wszystkich Świętych, odprawić Nieszpory za braci zmarłych.

Zwyczaj ten, znany tylko w zakonie benedyktynów, wprowadzono najpierw w belgijskim Liege, a następnie w innych diecezjach.

W sobotę, 2 listopada przypada wspomnienie wszystkich zmarłych (Dzień Zaduszny). W sposób szczególny pamiętamy i modlimy się za dusze przebywające i pokutujące w czyśćcu. Ofiarujemy im dar modlitwy osobistej, odpusty i modlitwę Kościoła, czyli wypominki.

Tego dnia msze święte w Kościele Zdrojowym będą odprawiane o godz.: 6:00, 7:30, 9:00, 10:30, 15:15, 17:00 i 19:00 .. Apel maryjny przy Figurze Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów, patronki miasta i uzdrowiska o godz. 19:30.

(MK) fot. aut. 

Na krynickich cmentarzach płonie tysiące zniczy. Ich blask najlepiej widać nocą
Tradycyjnie 1 listopada kryniczanie odwiedzili groby swoich zmarłych bliskich i przyjaciół, zapalając na nich znicze, przynosząc kwiaty. Księża odprawili msze święte za tych wszystkich, którzy zasnęli na zawsze. Jednak odejście bliskich nie przekreśliło naszej więzi z nimi. Oni nas jedynie wyprzedzili w drodze do Ojca.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)