Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 lutego. Imieniny: Błażeja, Joanny, Telimeny
20/07/2018 - 12:00

Na ile pieniędzy można liczyć? Rząd obiecuje odszkodowania po ulewach [ZDJĘCIA]

Ci, którzy ucierpieli przez ulewne deszcze mogą liczyć na pomoc rządu - zapewnia wojewoda i zapowiada wypłatę odszkodowań. Na jakie kwoty można liczyć? Wszystko zależy od skali zniszczeń jakich dokonał żywioł.

- Do 6 tys. złotych - tyle mogą otrzymać rodziny lub osoby samotnie gospodarujące poszkodowane w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej - informuje urząd wojewódzki.

Czytaj też Groza! Ta droga po prostu wisi w powietrzu

Pieniądze mają być wypłacane w formie zasiłków, z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych.

Wedle zapewnień służby wojewody już rozpoczęło się  wstępne rozeznanie ewentualnych szkód powstałych w infrastrukturze, budynkach mieszkalnych i gospodarczych w poszczególnych gminach

- W części z nich rozpoczęły już prace komisje, a pracownicy socjalni ośrodków rozeznają sytuację w terenie. Z informacji telefonicznych, uzyskanych od jednostek straży pożarnej wynika, że szkody dotyczą w głównej mierze zalanych piwnic i suteren.

Jak ubiegać się o pieniądze?

Pomoc udzielana jest na wniosek osoby uprawnionej - informuje urząd. Wniosek może zostać złożony ustnie do protokołu poza siedzibą ośrodka pomocy społecznej, w szczególności w miejscu zdarzenia klęskowego. W uzasadnionych przypadkach pomoc może być przyznana z urzędu za zgodą osoby uprawnionej.

Podstawą do określenia wysokości przyznawanej pomocy jest rodzinny wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej. Szczegóły na stronie urzędu wojewódzkiego.

[email protected] fot. Robert Zieliński

Tak wyglądają drogi po ulewnych deszczach w gminie Ochotnica Dolna
Widok jest po prostu przerażający


Dziękujemy za przesłanie błędu