Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
19/03/2020 - 13:15

Na czym właściwie polega kwarantanna? Czy można wyprowadzić psa na spacer?

Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina o obowiązującym osoby poddane kwarantannie absolutnym nakazie pozostania w domu, bez żadnych wyjątków. Mimo to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie jest kwarantanna. Jedna z mieszkanek Nowego Sącza, korzystając z infolinii ”Sądeczanina”, zwróciła się do redakcji z prośbą o pomoc.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w okresie od dnia 14 marca br. do odwołania na obszarze RP ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami koronawirusem. Tym samym wprowadzono szereg ograniczeń, które mają zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie.

Jednym z nich jest obowiązkowa, 14-dniowa kwarantanna domowa dla osób, które przekroczyły granicę państwową, niezależnie od tego, czy zrobiły to pieszo, wjeżdżając samochodem albo autokarem czy też przylatując samolotem. Pod żadnym pozorem nie można odstąpić od tego nakazu. Nie usprawiedliwia nikogo ani konieczność wyprowadzenia psa na spacer, ani potrzeba zrobienia zakupów.

Rygory sanitarne obowiązują także członków rodziny, którzy mieszkają z osobą poddaną kwarantannie. Powinni oni maksymalnie ograniczyć kontakt, korzystać z innych naczyń, pościeli i przedmiotów codziennego użytku. Najlepiej przebywać i spać w innym pokoju. Przez okres kwarantanny nie można organizować przyjęć ani zapraszać do siebie znajomych.

Konieczne jest przy tym stałe monitorowanie stanu zdrowia oraz kontrolowanie temperatury ciała. W razie wystąpienia podejrzanych objawów należy skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Przeczytaj, na czym dokładnie polega kwarantanna i jak prawidłowo ją przeprowadzić.

Kwarantannę domową przez okres 14 dni odbywasz pod adresem, który podałeś w karcie lokalizacyjnej. Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy). Stosuj się do ich poleceń i wytycznych.


• nie opuszczaj domu,
• nie wychodź do sklepu,
• jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym albo zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy,
• nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu,
• jeśli mieszkasz z rodziną, postaraj się ograniczyć z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry,
• używaj oddzielnych naczyń,
• jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety albo dezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości,
• wietrz mieszkanie kilka razy dziennie,
• zachowaj zasady higieny,
• często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów,
• monitoruj temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie,
• w przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego,
• udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej,
• w weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – pamiętaj, że mogą Cię odwiedzić,
• w przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 złotych!

Warto wiedzieć, że lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w Twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ. Więcej o e-zdrowiu przeczytasz na stronie pacjent.gov.pl oraz na www.gov.pl/koronawirus.

Masz wątpliwości? Skorzystaj z infolinii "Sądeczanina"! Dyżurujący pod numerem (18) 475-16-39 reporter odpowie na wszystkie Twoje pytania i zorganizuje niezbędną pomoc. Dzielmy się dobrem. Podaj dalej!

[email protected], fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu