Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
17/12/2022 - 19:05

Na 12 hektarach postawią kompleks wojskowy dla limanowskich terytorialsów

W Limanowej wybudują potężny obiekt na ćwiczenia i szkolenia dla 114. batalionu lekkiej piechoty. Umowa jest już podpisana. Kiedy skorzystają z niego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej?

Wspomniany kompleks wojskowy powstanie w Limanowej, a cała jego powierzchnia obejmie około 12 hektarów. Korzystać z niego będą m.in. żołnierze 114. bataliony lekkiej piechoty Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – nazywani skrótowo limanowskimi terytorialsami.

Czytaj również: Szykują w Korzennej miejsce dla wojska. Kiedy wprowadzą się żołnierze?

Umowa na budowę tego wypasionego kompleksu została podpisana 15 grudnia w Warszawie. Swoje podpisy na dokumencie złożyli: Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, gen. bryg. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, Władysław Bieda, burmistrz Limanowej oraz Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Inwestycja realizowana jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Miasto Limanowa przy wsparciu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Kompleks wojskowy obejmuje m.in. nowoczesny budynek koszarowo-biurowy o powierzchni 8 600 metrów kwadratowych. W obiekcie będzie mogło szkolić się ponad 400 żołnierzy. Ponadto, na terenie kompleksu powstanie garaż o powierzchni użytkowej około 1 700 metrów kwadratowych na pojazdy wojskowe.

Na tym ogromnym terenie żołnierze 114. batalionu lekkiej piechoty będą szkolić się na potrzeby obronne i w celu wsparcia lokalnej społeczności. Chodzi tu m.in. o działania poszukiwawczo-ratownicze i współpracę z GOPR, TOPR i innymi organizacjami.

Według planów, pododdziały 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą mogły skorzystać z obiektu pod koniec 2024 roku. ([email protected], fot. 11MBT)Dziękujemy za przesłanie błędu