Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
13/08/2018 - 13:00

Mundury, wojskowa tankietka i inne atrakcje. Patriotyczny piknik już 15 sierpnia

Żywa lekcja historii, prezentacja, sprzętu wojskowego w wykonaniu żołnierzy 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. J. Kustronia z Rzeszowa, a także czołgu rozpoznawczego – tankietki TK z 1939 roku. To tylko niektóre atrakcje, jakie wypełnią Patriotyczny Piknik Rodzinny w Święto Wojska Polskiego w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Imprezie patronuje serwis i miesięcznik „Sądeczanin”.


Organizatorzy pikniku - Fundacja Żyj Aktywnie, Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział Nowy Sącz, przy wsparciu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu zachęcają sądeczan oraz turystów do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym historycznym wydarzeniu. W tym roku jest to już siódma edycja pikniku.

Podczas plenerowej, historycznej imprezy będziemy gościli w Nowym Sączu żołnierzy 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. J. Kustronia z Rzeszowa

- Warto nadmienić, że patron batalionu Strzelców Podhalańskich jest związany z Nowym Sączem, gdzie spędził swoją młodość i dorastał – mówi Paweł Terebka z Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Nowym Sączu.

Zobacz też: Strzelcy Podhalańscy muszą wrócić na Sądecczyznę!

- W czasie I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich i u boku Józefa Piłsudskiego walczył w wielu bitwach. Zasłużył się także w wojnie polsko - bolszewickiej i w kampanii wrześniowej 1939 r. Aktualnie 1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa kontynuuje tradycje 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza, który stacjonował niegdyś w obecnych koszarach KOSG.

Historia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza sięga roku 1918, kiedy to pułk powstał i się formował tuż po zakończeniu I wojny światowej.

Podczas pikniku zaprezentuje się Grupa Rekonstrukcyjna Komisji Wojskowości Polskiego Towarzystwa Historycznego w umundurowaniu Legionów Polskich. W ich wykonaniu  można będzie zobaczyć żywą prezentację historyczną nawiązującą do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zostanie także pokazany polowy szpital wojskowy, lazaret wraz z wyposażeniem  oraz okolicznościowa wystawa militariów z tego okresu. Będzie też możliwość oddania salwy honorowej ku chwale ojczyzny z amunicji hukowej z oryginalnego karabinu Legionów Polskich typu Mannlicher wz. 1895.  

1 Pułk Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza brał też udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Nawiązaniem do tych wojennych wydarzeń będzie jeżdżąca replika polskiej tankietki TKS. Zaprezentuje ją Marek Janczak, wójt gminy Łabowa.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakie będą czekały w tym dniu (15 sierpnia) na osoby, które pojawią się w Miasteczku Galicyjskim. Można będzie również porównać umundurowanie, wyposażenie, uzbrojenie oraz sprzęt wojskowy z 1918 r. i 2018 r.

Organizatorzy zapraszają też na bardzo interesujący wykład Jarosława Jakubowskiego z Polskiego Towarzystwa Historycznego pt. „Nowy Sącz na drodze do niepodległości 1918”.

Podczas wykładu odbędzie się promocja książki pt. „Legioniści w Nowym Sączu w latach 1914 - 1917” wydanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne.  Jest to reprint książki z 1917 r.  Dla pierwszych 100 osób które przyjdą na wykład są przygotowane książki w prezencie.   

Podczas pikniku swoje stoisko militarne zaprezentuje również Związek Strzelecki „Strzelec” z  Nowego Sącza, do którego należy duża część młodego pokolenia sądeczan, którzy poznają podstawy służby wojskowej. Odbędą się także zawody strażackie z nagrodami dla dzieci oraz prezentacja akcji ratunkowej w wykonaniu Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Sącza.

Na pikniku historycznym nie może oczywiście zabraknąć wojskowej grochówki i pieczonego prosiaka prosto z rusztu. Muzycznie piknik uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca Świniarsko.

Można będzie też zajrzeć do stoisk ze starociami oraz rękodziełem.

- Zapraszamy w środę do Miasteczka Galicyjskiego, by uświetnić Święto Wojska Polskiego - zachęca Paweł Terebka. - Wstęp na piknik jest bezpłatny.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Opr. IM, Fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu