Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
19/10/2020 - 18:00

MPK znów z mniejszą liczbą pasażerów w autobusach

Już pierwszy dzień przejścia szkół średnich na tryb pracy zdalnej odbił się liczbie pasażerów w autobusach należących do spółki MPK w Nowym Sączu. Korzystających z komunikacji miejskiej było mniej.

Od soboty między innymi Nowy Sącz i powiat nowosądecki znajdują się w strefie czerwonej, a to oznacza, że pasażerowie, korzystający z miejskiej komunikacji czy to na terenie miasta czy na terenie gmin, z którą spółka ma zawarte porozumienie międzygminne, muszą pamiętać o obowiązujących zasadach.

- Przypominam, że w związku z czerwoną strefą w autobusach obowiązują ograniczenia wprowadzone zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia – mówi Jerzy Leszczyński, prezes spółki MPK w Nowym Sączu. – Warto je sobie przypomnieć. W miejskiej komunikacji należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jeszcze raz przypominamy obostrzenia obowiązujące w komunikacji miejskiej.

Od 10 października w strefie żółtej pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

100 proc. liczby miejsc siedzących albo
50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych.

W strefie czerwonej limity są inne:

50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

- W przypadku, gdy weźmiemy pod uwagę 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących to do autobusu może wejść nie więcej niż 27 osób (przy dużym autobusie 12 metrowym). Jeśli natomiast rozpatrywalibyśmy opcję 50 proc. miejsc siedzących to w pojeździe może być nie więcej niż 17 osób (z reguły w autobusie jest 37 miejsc siedzących) – tłumaczy nasz rozmówca.

Sądecka spółka MPK posiada także autobusy 10-metrowe, ale w nich jest mniej miejsc siedzących i stojących. W takich pojazdach, przy zajęciu 30 proc miejsc może podróżować maksymalnie 24 osoby.

Czy wprowadzenie czerwonej strefy przełożyło się na przykład na zmniejszenie się liczby pasażerów w miejskich autobusach?

- Będzie można to powiedzieć dopiero za kilka dni – mówi szef sadeckiego MPK. – Jednak już dzisiaj zaobserwowaliśmy, że w autobusach miejskich jest mniej pasażerów. Wynika to chociażby z tego, że szkoły średnie przeszły od dzisiaj na tryb pracy zdalnej. Gros naszych pasażerów stanowią właśnie uczniowie dojeżdżający do szkół. Oni w dużej mierze stanowią sporą grupę naszych pasażerów. Teraz wielu pasażerów w starszym wieku, którzy do niedawna korzystali ze środków komunikacji miejskiej, w dobie drugiej fali pandemii ogranicza do minimum wyjścia z domu, albo w ogóle nie wychodzi. Również w tej grupie wiekowej obserwujemy spadek liczby przewożonych osób.

Czy powtórzy się scenariusz z okresu, kiedy rząd ogłosił lockdown? Opcja, że miejskie autobusy będą kursowały tak, jak w sobotę. Jeśli liczba pasażerów w autobusach będzie się zmniejszała to niewykluczone, że trzeba będzie rozważyć powrócić do takiego wariantu.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu