Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
22/08/2012 - 11:28

Możliwe burze i gradobicie! Strażacy radzą jak je przetrwać

Synoptycy ostrzegają przed nadchodzącymi burzami. Gromów i towarzyszącej im nawałnicy spodziewać się możemy dziś (22 sierpień) z 80 procentową pewością – Warto się na to przygotować, ale liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek, bo wszystkiego nie można przewidzieć - przypominają strażacy.
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB Oddział w Krakowie informuje, że dzisiaj, do godz. 24 przewiduje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu.

Podczas burz, opady deszczu wyniosą od 10 do 20 mm, lokalnie do 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach od 90 do 110 kilometrów na godzinę. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska jest spore, oszacowano  je na 80 proc., a stopień zagrożenia na drugi, w trzystopniowej skali.

Jak powiedział nam brygadier Marian Marszałek,  naczelnik wydziału operacyjno – szkoleniowego Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu, straż pożarna jest już w gotowości, bo takie komunikaty oznaczają zazwyczaj, że wyjazdów na interwencje może być znacznie więcej niż zwykle. Mieszkańcy powinni jednak, w miarę możliwości, sami zadbać o swoje bezpieczeństwo i dobra materialne.
- Warto usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez podmuchy wiatru. Mogą one przecież stworzyć niepotrzebne zagrożenie nie tylko dla nas, ale i osób postronnych. Samochodem, w przypadku gradu, jeśli tylko to możliwe, warto wjechać pod jakieś zadaszenie. W czasie burzy odradzałbym też używanie telefonów komórkowych. Przede wszystkim jednak liczy się rozsądek: jeśli spodziewane są tego typu zjawiska atmosferyczne, to lepiej nie planować dłuższych wycieczek - radzi brygadier Marszałek.

***
O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i podjętych działaniach należy informować na bieżąco Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego tel.18 41-41-621 lub kom. 0 604-946-150.


BOS
Fot: arch
 






Dziękujemy za przesłanie błędu