Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/03/2014 - 12:00

Możesz już sprawdzić czy w twojej okolicy będzie trasa rowerowa

Chcesz sprawdzić czy planowane przez województwo trasy rowerowe w naszym regionie będą przebiegać w pobliżu twojej okolicy? Dostępna jest już specjalna mapa z przebiegiem wytyczonych tras rowerowych, które powstaną dzięki unijnym dotacjom. Możesz ją obejrzeć na stronie http://miip.geomalopolska.pl/
Poszczególne trasy zaznaczone są różnymi kolorami:
czerwony- to trasy rowerowe,
zielony- trasy biegowe,
niebieski – narciarskie trasy biegowe
Pieniądze na budowę tych tras będą pochodziły z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Powstała już koncepcja przebiegu tras rowerowych, rozbudowana także o zintegrowane trasy dla biegaczy oraz narciarzy biegowych. Dokument będzie także przydatny przy planowaniu podobnych tras przez samorządy, organizacje pozarządowe czy inne podmioty działające w sektorze turystycznym w Małopolsce. Do koncepcji dołączone są podręczniki tworzenia poszczególnych rodzajów tras.
- W podręcznikach projektowania są zawarte instrukcje dotyczące tras głównych Euro Velo i instrukcje dla gmin. Główne trasy są przygotowywane tylko przez województwo, to będzie 200 km tak zwanych autostrad rowerowych wzdłuż Wisły oraz wzdłuż Dunajca i Popradu, realizowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich – mówi Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która realizuje koncepcję na zlecenie samorządu wojewódzkiego. - Od tych głównych dróg będą odchodzić odnogi lokalne, realizowane przez poszczególne gminy, czy związki międzygminne. Nie zawsze trzeba je budować od podstaw, czasem są to odcinki dróg istniejących, inne trzeba na przykład utwardzić, oznakować. To będą inicjatywy realizowane przez samorządy. Gminy mogą zlecić realizację tych projektów innym podmiotom, na przykład organizacjom pozarządowym, stowarzyszeniom, tak też może być – dodaje Leszek Zegzda.
Koncepcja zawiera projekt przebiegu tras rowerowych i biegowych oraz narciarskich tras biegowych. W opracowaniu znajduje się również propozycja inwestycji w zakresie podstawowej infrastruktury turystycznej wzdłuż rekomendowanej sieci tras oraz analiza planistyczna i własnościowa terenów, przez które przebiegają projektowane trasy.
Zgodnie z przyjętymi założeniami projektowane w koncepcji trasy rowerowe tworzą spójną sieć tras przebiegających przez całe województwo, łączących główne jego ośrodki miejskie. Trasy te są projektowane z myślą o wszystkich rodzajach rowerzystów, również tych obciążonych sakwami i z przyczepkami. Mają one, bowiem służyć w pierwszej kolejności rozwojowi masowej turystyki rowerowej w Małopolsce.
- Myślę, że w ciągu 2-3 lat ta koncepcja zostanie zrealizowana, w 2016-17 główne drogi rowerowe powinny być gotowe. Na to jest przewidziane ponad 200 mln zł z Unii Europejskiej. Dla Ziemi Sądeckiej te drogi mają znaczenie kapitalne. To będzie niezwykłe uatrakcyjnienie i dodatkowy bodziec do przyjeżdżania tutaj. Dzisiaj ludzie myślą przede wszystkim o aktywnym wypoczynku i ścieżki rowerowe, to jest wymóg podstawowy zupełnie – mówi Leszek Zegzda.
Mimo, że na razie pieniędzy na to nie będzie to w koncepcji znajdują się także biegowe ścieżki rekreacyjne, wyznaczane w atrakcyjnych miejscach tj. parkach, lasach, terenach urozmaiconych przyrodniczo i widokowo. Natomiast dla biegaczy amatorów oraz zawodników z dużych aglomeracji miejskich dedykowane są biegowe ścieżki sportowe.
Uzupełnienie oferty zimowej stanowią zaprojektowane w koncepcji trasy do narciarstwa biegowego. Koncepcja przewiduje kilka kategorii tras w zależności od stopnia zaawansowania narciarzy. Znajdują się wśród nich zarówno trasy biegowe dla średnio-zaawansowanych oraz początkujących narciarzy chcących aktywnie spędzić czas w okresie zimowym, jak również trasy do intensywnych treningów oraz organizacji imprez masowych i zawodów klasy Mistrzostw Świata.
Planowane trasy przebiegają przez obszary cenne przyrodniczo, a działania związane z ich wdrażaniem będą wpisywały się w założenia ochrony różnorodności środowiska naturalnego, z zachowaniem walorów krajobrazu i będą ściśle związane z zapobieganiem degradacji środowiska naturalnego, przy jednoczesnym wykorzystaniu tych zasobów na cele turystyczne.
JG Źródło: UMWM
Fot.: UMWM, screen ze strony http://miip.geomalopolska.pl/
 






Dziękujemy za przesłanie błędu