Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
04/07/2022 - 14:50

To może spotkać każdego. 4 sposoby na uniknięcie oszustwa metodą na znajomego

Dawny kolega ze szkoły wysyła Ci wiadomość na Messengerze z prośbą o przesłanie mu BLIK-iem kilkuset złotych na zakupy. Sprawa jest pilna, właśnie stoi przy kasie i brakło mu gotówki. Zarzeka się, że pieniądze odda jeszcze w tym tygodniu. Oszustwo metodą na znajomego to jeden z wielu sposobów wyłudzania pieniędzy przez przestępców. Podpowiadamy, jak nie paść ofiarą takiego oszustwa.

Jak wygląda takie oszustwo?
Oszuści podszywają się pod znajomego z Facebooka bądź Messengera – włamują się na konto w serwisie społecznościowym i w imieniu użytkownika wysyłają wiadomości do jego znajomych, przyjaciół czy dawnych kolegów ze szkoły. W wiadomości proszą o przesłanie pieniędzy poprzez kod BLIK.

Oszuści wymyślają przeróżne powody: a to zakupy na święta, pilna naprawa auta, brak pieniędzy na powrót do domu czy spłatę pożyczki. W wiadomości tłumaczą, że środków potrzebują natychmiast, ale oddadzą je w najbliższym czasie.

Liczą, że osoba, z którą się kontaktują zaloguje się do aplikacji swojego banku i wygeneruje specjalny kod BLIK. BLIK to jednorazowy, 6-cyfrowy kod, ważny przez dwie minuty. Za jego pomocą można opłacić zakupy w sklepie internetowym, stacjonarnym bądź przelać pieniądze z telefonu na telefon.

BLIK umożliwia szybkie płatności i jest objęty wieloma zabezpieczeniami. Niestety, nierozważne korzystanie z tego narzędzia może doprowadzić do tragicznych skutków. – Po podaniu kodu oszust natychmiast wypłaca pieniądze w bankomacie i prosi o kolejne kody. Pretekstem może być np. brak wystarczającej kwoty na koncie lub błąd transakcji – opisują eksperci.

Jeśli zaufasz oszustowi podszywającemu się pod twojego znajomego, stracisz pieniądze. Oszuści mogą zwrócić się z prośbą o przesłanie pieniędzy nie tylko poprzez Messengera. – Fałszywy znajomy może poprosić o przeniesienie rozmowy do wiadomości tekstowych SMS. Złodzieje robią to coraz częściej, aby uniknąć wykrycia przez technologię antyfraudową Facebooka – ostrzegają twórcy BLIKa.

Jak uchronić się przed oszustwem?
W kwestii płatności zawsze powinniśmy wykazywać się zdrowym rozsądkiem i czujnością. Nie działajmy pochopnie, zweryfikujmy czy nasz znajomy na pewno nie jest fałszywy. Lepiej poświęcić chwilę na upewnienie się, że nie mamy do czynienia z oszustem, niż bezpowrotnie utracić pieniądze z konta bankowego.

Pamiętaj, że oszuści mogą się podszyć również pod Ciebie. Dlatego warto stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie konta w mediach społecznościowych. Po włączeniu takiej opcji każde zalogowanie wymaga potwierdzenia kodem SMS, wysłanym na autoryzowany numer telefonu. To zdecydowanie utrudnia działanie przestępców.

- Jeżeli nie podasz złodziejom kodów i właściwie zabezpieczasz swoje konto oraz smartfon, prawdopodobieństwo wyłudzenia danych i pieniędzy spada do zera – podsumowują policjanci. (oprac. [email protected], fot. Pixabay)

Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Sądeczanin wie i zna – edukacja sposobem na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego.Dziękujemy za przesłanie błędu