Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
04/04/2019 - 07:30

To może być biznesowy hit! Chcą uczyć w Nowym Sączu chińskiego

Daje szanse na rozwój zawodowy i biznesowy. Z roku na rok rośnie w Polsce zainteresowanie nauką języka chińskiego. Takiej możliwości jak na razie nie ma w Nowym Sączu, ale wkrótce ma się to zmienić. Do takiej edukacyjnej oferty przymierza się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

Boom na nauką chińskiego miał swój początek kilka lat temu, kiedy mocno rozwinął się handel z Państwem Środka. Szybki rozwój gospodarczy Chin, których znaczenie na świecie stale rośnie sprawiają, że znajomość tego języka jest coraz bardziej w cenie. To właśnie dlatego sądecka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa przymierza się do takiej edukacyjnej ofensywy.

Czytaj też Szok. Dają ćwierć miliona złotych pensji! Praca do wzięcia, także dla sądeczan  

 -Od dwóch lat w naszej uczelni można studiować lingwistykę dla biznesu. Jak na razie tylko trzy uczelnie w Polsce mają w swoje ofercie taki właśnie innowacyjny kierunek – wyjaśnia Monika Madej-Cetnarowska, dyrektor Instytutu Języków Obcych PWSZ.-  Doszliśmy do wniosku, że najlepiej byłoby połączyć naukę języków obcych z przedmiotami ekonomicznymi. Dlaczego? Bo absolwentom, którzy kończą filologię i trafiają do firm, często brakuje wiedzy biznesowej.

Czytaj też Sądeczanie podbili Chiny przed prezydentem Dudą

Studenci uczą się w Nowym Sączu języka angielskiego, oprócz tego niemieckiego lub rosyjskiego. Przedmioty biznesowe to między innymi ekonomia, zarządzanie, negocjacje, przedsiębiorczość czy międzynarodowe stosunki gospodarcze. Od nowego roku akademickiego będzie się można uczyć także chińskiego. Skąd ten pomysł?

- Rok temu rektor ogłosił, że będziemy brali udział w zintegrowanym programie rozwoju uczelni, dotowanym z unijnych środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Każdy instytut mógł zgłosić pomysły. Doszłam do wniosku, że skoro współpracujemy z chińskim uniwersytetem w Shanxi, moglibyśmy poszerzyć kierunek o nauczanie języka chińskiego.

Nie tylko chińskiego będzie się można uczyć w Nowym Sączu. W ramach lingwistyki dla biznesu Państwowa Wyższa Szkoła zawodowa zamierza też wprowadzić język szwedzki, który także zaczyna robić w Polsce furorę.

Bliskie położenie, niskie koszty i dobrze wykwalifikowana kadra są zachętą dla szwedzkich firm do rozwijania działalności w naszym kraju. Według danych Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej również polskie firmy coraz częściej decydują się na zainwestowanie lub przynajmniej eksportowanie tam swoich towarów. Z drugiej strony, polskie firmy coraz chętniej szukają możliwości zaistnienia na rynkach skandynawskich. Jednym z wyzwań podjęcia współpracy jest na pewno język.

Czytaj też Nauczyciele nie wpuszczą dzieci do szkoły? Co z egzaminem, co z maturą? 

Czy chiński i szwedzki staną się hitem sądeckiej uczelni, okaże się w czerwcu, kiedy ruszy nabór na nowy rok akademicki. Wcześniej jeszcze PWSZ musi skompletować kadrę do nauczania języka. Jak zapewnia uczelnia, będą to na pewno nauczyciele ze środowiska akademickiego.

[email protected] fot. PWSZDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI