Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 lutego. Imieniny: Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
13/07/2021 - 11:10

Morskie powietrze dotrze do Gorlic. W parku powstanie tężnia solankowa

Wkrótce w parku miejskim w Gorlicach powstanie tężnia solankowa. Dzięki składnikom, których dostarcza (m.in. jod i wapń) mieszkańcy będą się mogli poczuć jak nad morzem. Koszt inwestycji to około 360 tysięcy zł.

Tężnie solankowe to miejsca, w których możemy oddychać morskim powietrzem. Są zbudowane z gałązek tarniny, po których spływa solanka. Przy pomocy wiatru oraz słońca wytwarza się specyficzna mgiełka, która dostarcza wielu składników niezbędnych dla zdrowia – jodu, bromu, magnezu czy wapnia. Wkrótce taki obiekt pojawi się w Gorlicach.

Tężnia zostanie wybudowana w parku miejskim. Ma mieć kształt wielokąta wpisanego w okrąg. Będzie drewniana i oświetlona. Co ciekawe, do wykonania zadaszenia, zostanie wykorzystana kostka z ul. Mickiewicza. W jej otoczeniu będą się znajdować ławki, kosze na śmieci i pergole.

- Na budowę tego obiektu miasto Gorlice pozyskało dofinansowanie w kwocie 124 783,40 zł z Województwa Małopolskiego – czytamy na stronie Urzędu Miasta Gorlice. Tężnia powstanie w miejscu dawnej kawiarni, która wymaga rozbiórki.

- Przez lata nie znalazła zainteresowania wśród lokalnych przedsiębiorców, którzy chcieliby w niej prowadzić swój biznes – informuje Urząd Miasta. Wartość całej inwestycji wynosi około 360 tysięcy zł. ([email protected], fot.: UM Gorlice)Dziękujemy za przesłanie błędu