Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
18/03/2021 - 13:05

Mogą szczepić się osoby w wieku 67-69 lat. Harmonogram dla młodszych roczników

Dzisiaj ruszyła rejestracja na szczepienie dla osób w wieku 67-69 lat (rocznik 1952-54). Jak można się rejestrować na szczepienie?

Jeszcze raz przypominamy, że tych możliwości jest kilka. Można rejestrować się przez:

- infolinię 989

- e-rejestracją na http://pacjent.gov.pl

- SMS na 880-333-333

- można się też umówić na szczepienie w punkcie szczepień.

Seniorzy, którzy nie wybiorą tych sposobów rejestracji na szczepienie mogą skorzystać z formularza dostępnego pod adresem https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/.

Jak mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Michał Dworczyk, obecnie trwają zapisy dla seniorów, którzy będą szczepieni szczepionką firmy AstraZeneca. Te szczepionki, zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze przewidziane są dla osób między 60, a 70 rokiem życia.

- Mamy nieco mniejsze zainteresowanie na szczepienia w tych dwóch rocznikach, które od dzisiaj mogą się rejestrować – mówił szef kancelarii premiera. – Jest to oczywiście związane z wieloma informacjami w mediach pojawiającymi się na temat szczepionki firmy AstraZeneca. Staramy się rozwiewać i tłumaczyć te wątpliwości.

Minister Dworczyk namawiał jednak osoby z tych roczników, aby rejestrowali się na szczepienie.

Już w najbliższy poniedziałek (22 marca) rozpocznie się rejestracja dla seniorów w wieku 65 – 66 lat.

Minister Dworczyk zaznaczył, że jeśli byłoby dużo wolnych terminów to niewykluczone, że 22 marca zostanie rozpoczęta rejestracja nie tylko dla osób w wieku 65 i 66 lat, ale możliwość rejestracji zostanie poszerzona o młodsze roczniki.

25 marca zostanie uruchomiony powtórnie uzupełniający nabór i rejestracja seniorów w wieku 70+. Będą mogły się rejestrować te osoby, które podczas styczniowej rejestracji nie zapisały się, bo nie było już terminów, w związku z brakiem szczepionek. Od 25 marca będą mogły więc zapisywać się na kolejny kwartał – na miesiące kwiecień, maj, czerwiec.

Dlaczego seniorzy w wieku 70+ i starsi będą mieli dopiero od 25 marca możliwość zapisywania się na konkretne terminy?

- Dlatego, że zgodnie z wytycznymi i rekomendacjami Rady Medycznej te osoby szczepione są szczepionkami firmy Pfizer i Moderna – mówił minister Dworczyk. – Harmonogramy tych dostawców cały czas nie są potwierdzone. Dopiero wtedy, gdy będziemy mieli je potwierdzone na drugi kwartał, wtedy będziemy mogli, za pośrednictwem punktów szczepień wystawić kalendarze i rozpocząć rejestrację osób.

Do tej pory w Polsce zostało zaszczepiono trzy miliony osób pierwszą dawką szczepionki.

Do szczepienia się szczepionką firmy AstraZeneca zachęcał też Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Mówił, że po przyjęciu już pierwszej dawki tej szczepionki osoba otrzymuje pełną ochronę po 22 dniach. Ochrona ta utrzymuje się do dwunastego tygodnia po podaniu pierwszej dawki.

- Dziewięćdziesiąt osiem niepożądanych odczynów poszczepiennych, które pojawiły się wśród populacji są zbieżne z informacjami, które były pojawiły się z tymi po przeprowadzeniu badań klinicznych – mówił Grzegorz Cessak. – Odczyny te miały łagodny i umiarkowany przebieg. Pojawiały się: ból i zaczerwienienie w miejscu podania, dreszcze, gorączka, bóle mięśni i stawów. Są to te incydenty, które mogą wystąpić. Dwa procent to incydenty ciężkie.

Szef URPL odniósł się też do pojawiających się w mediach informacji o incydentach zatorowo-zakrzepowych.

- Takie wystąpiły u bardzo małej liczby zaszczepionych pacjentów. Tak jak podawała w swoich komunikatach Europejska Agencja Leków stwierdzono trzydzieści takich incydentów na 5 mln zaszczepionych osób. Należy podkreślić, że związek przyczynowo-skutkowy nie został potwierdzony. Każdy przypadek NOP jest badany. W Polsce mamy pięć takich przypadków (incydentów), w tym jeden dotyczy zgonu pacjenta. One są także weryfikowane i analizowane przez Europejską Agencję Leków.

Przypomnijmy, że wiele kraju zawiesiło szczepienie szczepionką firmy. AstraZeneca. Decyzje te były podjęte jako środek ostrożności. Część z nich powróciło do szczepień tym preparatem.

- Szczepionki firmy Astra Zeneca dają skuteczną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby, w tym zgonem – dodał Cessak.

i.michalec@sadeczanin.info


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020