Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
20/12/2022 - 17:00

Młyn Jezuicki i rewitalizacja skarpy. Argumenty konserwatora, argumenty inwestora [WIZUALIZACJA]

Czy dla popadającego w ruinę starego Młyna Jezuickiego przy ul. Bulwar Narwiku w Nowym Sączu nie ma już ratunku? Trwa impas w sprawie modernizacji tego rozpadającego się obiektu i budowy kompleksu handlowo – usługowego oraz parkingu. Według konserwatora zabytków projekt rewitalizacji tego miejsca budzi zastrzeżenia. Uważa on, że wizja rewitalizacji młyna oraz otoczenia pod skarpą wpłynie negatywnie na walory historyczno-architektoniczne tej części miasta. Inwestor, który chce zrewitalizować to miejsce z taką argumentacją nie zgadza się i odwołał się w tej sprawie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także: Co stało się koło nowego ronda pod szpitalem? No naprawdę, brakuje słów [ZDJĘCIA]

Kolejne miesiące, kolejne lata mijają, a Młyn Jezuicki coraz bardziej popada w ruinę. Już rozpada się jego przybudówka. Czy taki scenariusz czeka także stary młyn?

Młyn Jezuicki chce ocalić inwestor – spółka „Stare Miasto”, która zamierza nie tylko odnowić ten obiekt, ale także zrewitalizować jego otoczenie pod skarpą. Inwestor chciałby tam wybudować nowoczesny kompleks handlowo-usługowy. Ten fragment miasta z pewnością odmłodniałby. Po rewitalizacji zniknęłaby strasząca rudera, stojąca przy wjeździe do miasta.

Sądeczanin prezentował już wizualizację, jakby ten obiekt wyglądał po zakończeniu prac restauracyjnych i jakby wyglądało również jego otoczenie. Użyczył je nam inwestor – spółka „Stare Miasto”.

Czytaj także: Szpital ograniczył odwiedziny w jednym z oddziałów. Wszystko przez tę chorobę

Spółka już jakiś czas temu rozpoczynając starania o rewitalizację tej części miasta przedstawiła Małopolskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków projekt rewitalizacji nie tylko młyna, ale także jego otoczenia. Jak się okazało konserwator nie wydał jednak zgody na wspomnianą inwestycję choć, zdaniem inwestora, byłaby to szansa na ożywienie umierającej sądeckiej starówki.

Zwróciliśmy się więc z pytaniami w tej sprawie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, ale też do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o powód odmownej decyzji.

Co w projekcie spółki nie spodobało się urzędnikom?

Czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Młyn Jezuicki i rewitalizacja skarpy. Argumenty konserwatora, argumenty inwestora
Czy dla popadającego w ruinę starego Młyna Jezuickiego przy ul. Bulwar Narwiku w Nowym Sączu nie ma już ratunku? Trwa impas w sprawie modernizacji tego rozpadającego się obiektu i budowy kompleksu handlowo – usługowego oraz parkingu. Według konserwatora zabytków projekt rewitalizacji tego miejsca budzi zastrzeżenia. Uważa on, że wizja rewitalizacji młyna oraz otoczenia pod skarpą wpłynie negatywnie na walory historyczno-architektoniczne tej części miasta. Inwestor, który chce zrewitalizować to miejsce z taką argumentacją nie zgadza się i odwołał się w tej sprawie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu