Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
09/06/2018 - 20:20

Młodzi i utalentowani. Dzieje się w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych

Uzdolnieni uczniowie ze szkół z Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego uczestniczyli dzisiaj w kolejnych już zajęciach, które odbywają się w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych, zorganizowanych przez Fundację Sądecką.

Młodzież uczestniczy w zajęciach z dziedzin przedmiotowych właściwych dla swoich uzdolnień. Dodatkowo też bierze udział w takich zajęciach, które mają im pomóc w rozwijaniu ich umiejętności uczenia się. Są to tzw. kompetencje ponadprzedmiotowe.

Mariola Pater prowadzi zajęcia z języka angielskiego dla uczniów z powiatu nowosądeckiego.

– Zajęcia te prowadzone są metodą PBL (rozwiązywania problemów) – mówi pani Mariola. – Dzisiaj zastanawiamy się, jakie wybrać zwierzę domowe, tak, aby było ono dostosowane do cech charakteru każdego z tych uczniów. Młodzież szuka najlepszego rozwiązania w tej kwestii. Produktem finalnym będzie stworzenie ulotki informacyjnej, jak należy dbać o zwierzęta. Zostanie ona wydrukowana w ramach realizowanego projektu.

Mariola Pater zaznacza, że młodzież bardzo chętnie uczestniczy w tym projekcie poświęcając swój wolny czas.

- Specyfika tych zajęć jest inna – dodaje. – Tutaj uczniowie uczą się otwartości, uczą się mówić w języku angielskim. Szkoły, tak naprawdę kładą nacisk głównie na pisownię, gramatykę, czytanie i słuchanie. Gdzieś na końcu jest właśnie mówienie.

Z tych zajęć korzystała dzisiaj Julia Buchman z Gimnazjum w Jelnej.

- Dla mnie te darmowe zajęcia są ogromną szansą. Nie chcę jej zmarnować – mówi Julia. – Jest to okazja do poznania innych młodych ludzi. Jestem w grupie językowej. Lubię się uczyć języków, zwłaszcza języka angielskiego.

W tej grupie jest także Sara Mordarska, uczennica Gimnazjum w Biczycach Dolnych.

- Cieszę się, że mogę poszerzać umiejętności językowe – mówi Sara. – Tutaj poznałam wielu młodych, fajnych ludzi. Chciałabym w przyszłości zostać tłumaczem języka angielskiego.

Agnieszka Lorek jest nauczycielem kompetencji ponadprzedmiotowych.

- Zajęcia te rozwijają umiejętności społeczne uczniów – mówi pani Agnieszka. – Mam tu na myśli umiejętności interpersonalne, współpracy w grupie, nawiązywania kontaktów rówieśniczych, autoprezentacji.

Sara Mikulska, uczennica Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Wodeckiego w Piorunie uczestniczy w zajęciach z przedsiębiorczości.

- Realizujemy projekty, m.in. taki, który mówi, jak zostać przedsiębiorcą, jak założyć własną firmę – mówi Sara.

Warto zaznaczyć, że uczestnicy tych zajęć będą mogli wziąć udział  w Letniej Szkole Młodych Talentów, do czego już zachęcamy.

Letnia Szkoła Młodych Talentów ma przede wszystkim rozwijać zainteresowania uczestników w zakresie kompetencji kluczowych, doskonalić ich umiejętności pracy metodą projektu.

Podczas zajęć uczniowie będą podzieleni na grupy wiekowe i tematyczne. Program warsztatów zostanie opracowany we współpracy z przedstawicielami nauki oraz organizacji pozarządowych zajmujących się popularyzowaniem zagadnień współczesnej nauki. Prowadzącymi zajęcia w ramach Letniej Szkoły będą naukowcy z małopolskich uczelni wyższych. Letnie Szkoły będą się odbywać w wakacje, raz do roku. Przewidywany czas trwania Letniej Szkoły Młodych Talentów to 7 dni.

Przypomnijmy, co już pisaliśmy. W projekcie "Małopolskie Talenty" prowadzonym przez Fundację Sądecką - beneficjenta programu Województwa Małopolskiego koordynowanego przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu biorą udział tylko uczniowie tzw. II etapu edukacyjnego tj. uczniów klas odpowiadających poziomowo klasom dawnego gimnazjum, czyli 7 klasy podstawówki (w przyszłym roku także 8) oraz 2 i 3 klasy oddziałów gimnazjalnych.

Fundacja Sądecka przeprowadza ten projekt w II edycjach. W zaawansowanym stadium jest właśnie pierwsza edycja, w ramach której odbywają się wspomniane zajęcia.

Do batalii stanęło aż 517 uczniów z 23 szkół (254 z 7 szkół z miasta oraz 263 z 16 szkół z powiatu). Uczniowi ci zostali nominowani przez własnych nauczycieli prowadzących, po to by przystąpić 19 grudnia ubiegłego roku do Diagnozy Uzdolnień. Nominowani byli w zakresie czterech kompetencji: język angielski, nauki matematyczno-przyrodnicza, przedsiębiorczość, technologia informacyjno-komunikacyjna.

W wyniku diagnozy uzdolnień w zajęciach w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych udział bierze 160 uczniów podzielonych na 10 16-osobowych grup. I tak w projekcie dla Miasta Nowego Sącza mamy 64 uczniów (po jednej grupie z każdego przedmiotu). W powiecie nowosądeckim z kolei mamy 96 osób (po 2 grupy z języka angielskiego i matematyki oraz po jednej z przedsiębiorczości i informatyki).

Każdy z uczniów uczestniczy w  zajęciach z właściwej dla siebie kompetencji przedmiotowej w liczbie 32 godziny lekcyjne. Ponadto każdy uczeń bierze udział w warsztatach z tzw. kompetencji ponadprzedmiotowych, na których będzie mógł poznać tajniki komunikacji społecznej oraz umiejętności uczenia się - czyli obszary wiedzy, których tradycyjne szkoły nie zwykły przekazywać. Te zajęcia odbędą się  wymiarze 24 godzin dla każdego. Generalnie wszystkie zajęcia i ich prowadzenie odstaje od tradycyjnego modelu nauki szkolnej, co może być nie lada atrakcją dla ich uczestników.

Zajęcia prowadzi kadra 16 nauczycieli legitymujących się stosownymi kwalifikacjami oraz ukończeniem specjalnego kursu powadzonego przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W wyniku diagnozy uzdolnień już wiemy, że w zajęcia  w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych udział bierze 160 uczniów podzielonych na 10 16-osobowych grup. I tak w projekcie dla Miasta Nowego Sącza mamy 64 uczniów (po jednej grupie z każdego przedmiotu). W powiecie nowosądeckim z kolei mamy 96 osób (po 2 grupy z języka angielskiego i matematyki oraz po jednej z przedsiębiorczości i informatyki).

Wszystkie zajęcia, a będzie ich w sumie 8 dla kompetencji ponadprzedmiotowych oraz 8 dla kompetencji przedmiotowych trwają od 28 kwietnia do 29 września. Wszystkie też odbywają się w soboty - w dni wolne od nauki szkolnej. Centra Wsparcia uczniów Zdolnych zlokalizowanie są na terenie dwóch instytutów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu: Instytutu Ekonomicznego oraz Instytutu Języków Obcych.

Zdobycz intelektualna i opanowanie wyjątkowych umiejętności to nie jedyne skarby, jakie będzie można wynieść dzięki zajęciom w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych. Dla co trzeciego uczestnika Fundacja Sądecka ufundowała stypendia naukowe im. Braci Potoczków w wysokości 1200 zł każde.

Na zakończenie projektu również młodzi adepci Centrum mogą być nominowani do udziału w Forum Młodych Liderów. Co więcej trwa również konkurs na najlepszy projekt przygotowany w grupach podczas zajęć w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych, w którym przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nie wspomnieć już Letnią Szkołę Młodych Talentów, do które też trwają zapisy.

Kolejne zajęcia i kolejna relacja już za tydzień 16 czerwca. Zapraszamy do śledzenia portalu.

Projekty "Małopolskie Talenty - II etap edukacyjny - powiat nowosądecki" oraz "Małopolskie Talenty - II etap edukacyjny - powiat Miasto Nowy Sącz" realizowane są w ramach Osi Priorytetowej 10. Wiedza i Kompetencje Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2010. Projekt możliwy jest dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i Programu Regionalnego Funduszy Europejskich.

                    

PB, Fot. IM.

9 czerwca - Zajęcia w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych
Małopolskie Talenty - II Etap edukacyjny (I edycja zajęć)


Dziękujemy za przesłanie błędu