Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
09/12/2018 - 08:15

Mleko się rozlało, czyli co dzieje się na budowie mostu heleńskiego? [ZDJĘCIA]

Sądeczanie poczekają na otwarcie mostu heleńskiego jeszcze pół roku. I nic na to nie można poradzić. Nowa przeprawa przez Dunajec ma być oddana do użytku do końca maja przyszłego roku.

Kiedy kilka dni temu okazało się, że termin oddania przeprawy będzie opóźniony więcej niż to zakładano, wielu sądeczan nie kryło, między innymi na forach społecznościowych, irytacji, a nawet wściekłości, że przez kolejne miesiące trzeba będzie znosić coraz bardziej doskwierające mieszkańcom utrudnienia.

Okazało się też, jak już pisaliśmy, że wykonawca generalny mostu zwrócił się już dwa miesiące temu do Miejskiego Zarządu Dróg z wnioskiem o podpisanie aneksu do końca maja 2019 roku. Sądeczanie o opóźnieniu w budowie przeprawy dowiedzieli się pod koniec listopada tego roku. Przypomnijmy, że najpierw powiedział o tym Ryszard Nowak, były już prezydent Nowego Sącza, a dzień później. Grzegorz Mirek, były już dziś dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.  Kilka dni później sam zrezygnował z piastowanej, dyrektorskiej funkcji.

A, co teraz dzieje się na budowie mostu heleńskiego?

Pod stalowymi łukami przeprawy, tymi od strony osiedla Helena wykonawca zdemontował już wysokie kratownice. Te podpory tymczasowe były niezbędne do montażu właśnie tych wygiętych elementów. Z tej strony rozpoczął się także montaż grubych stalowych lin tzw. odciągów. Są one łączone z łukami.

Przy zjeździe z mostu na Helenie wykonane są mury oporowe i nasypy po obu stronach przeprawy.

Natomiast  od strony ruin zamku można jeszcze zobaczyć na moście wysokie kratowe wieżyczki. One też, wcześniej, czy później także zostaną rozebrane i przyjdzie pora na instalowanie odciągów i kolejne etapy prac.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

Co dzieje się na budowie mostu heleńskiego?
Co dzieje się na budowie mostu heleńskiego?


Dziękujemy za przesłanie błędu