Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 10 kwietnia. Imieniny: Borysławy, makarego, Michała
19/02/2021 - 19:10

Minister zdrowia: „Trzecia fala pandemii jest już w Polsce”

- Patrząc na wyniki, można powiedzieć, że trzecia fala pandemii koronawirusa już jest w Polsce – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

To nie jest pytanie z kategorii, czy ona się pojawi, ale jakie osiągnie rozmiary w przyszłości – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Odwołał się on do dzisiejszej statystyki nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju. To prawie 8,8 tysiąca osób. To nieco mniej nowych przypadków niż wczoraj (ponad 9 tys. nowych przypadków), ale porównując dzisiejsze dane dotyczące nowych zakażeń z danymi z ubiegłego piątku jest to o 2,4 tys. więcej przypadków.

Czytaj także: Raport koronawirusowy: w Małopolsce więcej zakażeń

Minister Adam Niedzielski mówił, że liczba zakażeń w kraju, niestety rośnie. I ta dynamika nowych zakażeń jest zauważalna.

- Teza, że mamy do czynienia z trzecią falą pandemii znajduje potwierdzenie w liczbach – stwierdził szef resortu zdrowia. – Oczywiście nie kierujemy się tylko nowymi przypadkami. Analizujemy także inne parametry, które są równie istotne przy podejmowaniu decyzji, dotyczącej obostrzeń.

Minister Niedzielski wspomniał też o zauważalnym wzroście hospitalizacji pacjentów zakażonych koronawirusem. Również poinformował, że oprócz mutacji brytyjskiej, w Polsce został już potwierdzony pierwszy przypadek południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa.

- Mamy pierwszy zidentyfikowany przypadek południowoafrykańskiej mutacji – powiedział minister. - Został on zidentyfikowany przez laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przypadek pochodzi z okolic Suwałk – dodał.

Czytaj także: Nowy Sącz: szpital miał wybór - remont poradni albo ich zamknięcie [ZDJĘCIA]

Minister zdrowia podkreślił, że nastąpiło znaczne rozluźnienie dyscypliny społecznej. - Niestety ta dyscyplina społeczna razem z mutacjami to krytyczne elementy, które będą przesądzały, w jakim tempie będzie rozwijała się pandemia - twierdzi.

- Trend się zmienia. Wchodzimy znowu w sytuację kryzysową – zwiększenia liczby dziennych zachorowań. – mówił Niedzielski. – Od nas zależy, gdzie znajdzie się szczyt trzeciej fali pandemii. Dlatego też konieczne jest nasze odpowiedzialne zachowanie. (i.michalec@sadeczanin.info, fot. europarl.eu - zdjęcie ilustracyjne).Dziękujemy za przesłanie błędu