Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
20/02/2021 - 11:45

Mieszkańcy Wysowej nie chcą w parku pomnika Jana Szyszki. Co na to wójt?

Duże kontrowersje wywołał pomysł budowy w Parku Zdrojowym w Wysowej pomnika byłego ministra środowiska Jana Szyszki. Mieszkańcy, którzy byli temu przeciwni, zapowiadali w niedzielę protest, mający mieć formę „spaceru”. Jak zareagował wójt gminy Uście Gorlickie Zbigniew Ludwin?

Kilka dni temu Gazeta Wyborcza poinformowała, że w Wysowej-Zdrój (gmina Uście Gorlickie) ma stanąć dwumetrowy pomnik byłego ministra środowiska Jana Szyszko. 22 lutego pomysł ten miał zostać przedstawiony radnym gminy. Wywołało to ogromną dyskusję wśród mieszkańców.

Słychać było bardzo dużo głosów niezadowolenia. Podkreślane były m.in. argumenty mówiące o tym, że Szyszko nie był w żaden sposób związany z Wysową, a na terenie gminy działały osoby bardziej zasłużone, którym tego typu upamiętnienie się należy. Mieszkańcy wspominali także, że postać byłego ministra w niektórych środowiskach jest odbierana negatywnie i kojarzona jest ze zmianami prawnymi, które doprowadziły do masowej wycinki drzew.

Zobacz także: Woda z Wysowej-Zdroju podnosi odporność. Aktywni Sądeczanie, nie przegapcie!

Przeciwko budowie pomnika planowany był nawet na niedzielę protest. Miał mieć formę „spaceru” po Parku Zdrojowym. Jego organizatorzy twierdzili, że nie jest to odpowiednie miejsce na pomnik jakiegokolwiek polityka. Uruchomiono również specjalną petycję online.

Pismo do wójta Zbigniewa Ludwina wystosowało także stowarzyszenie Towarzystwo z Beskidu Niskiego. Wyraziło zaniepokojenie, że nieczytelne i niezrozumiałe powody pojawienia się takiego pomnika w gminie będą niosły długofalowe i negatywne skutki dla jej rozwoju. Argumenty jakie zostały wymienione to m.in. związanie gminy na lata z partią rządzącą, dylemat co zrobić z pomnikiem, gdy władza się zmieni czy duże podziały lokalnej społeczności, z którą minister w żaden sposób nie był związany.

Zobacz także: Arkadiusz Mularczyk zostanie odwołany z KRS? Trwa wojna na oświadczenia

Kluczowe było zatem stanowisko wójta. Wydał oświadczenie, w którym zakomunikował: -  Informuję, że żadne decyzje samorządu w tej sprawie nie zapadły. W dniu 12 lutego 2021 r. do Przewodniczącego Rady Gminy Uście Gorlickie wpłynął wniosek inicjatorów i pomysłodawców pomnika, nad którym członkowie Komisji Budżetowej Rady Gminy mieli dyskutować na posiedzeniu komisji w dniu 22 lutego 2021 r – czytamy.

- Mając na uwadze szeroki odzew społeczny jaki wywołała inicjatywa „Fundacji Dla Niepodległej”, postanowiłem o pozostawieniu wniosku Fundacji bez dalszego biegu o czym powiadomiłem wnioskodawców – poinformował wójt gminy Uście Gorlickie Zbigniew Ludwin. W najbliższym czasie pomnik nie zostanie więc wybudowany. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Archiwum sądeczanin.info, EU2017EE Estonian Presidency, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons)Dziękujemy za przesłanie błędu