Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
14/12/2017 - 14:50

Mieszkańcy chcą sygnalizacji świetlnej, a wybudują im rondo!

Tragiczny wypadek przy ulicy I Brygady spowodował reakcję mieszkańców i władz miasta. Wszyscy chcą poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Tyle, że ludzie chcą sygnalizacji świetlnej, a władze planują rondo.

Pomysł na reakcję społeczną zrodził się na miejscu tragedii. - To już kolejny wypadek, do jakiego doszło na tej ulicy. Staramy się już od dłuższego czasu żeby było bezpieczniej i nic z tego nie wynika. Ile osób musi tutaj zginąć, aby zamontować w tym miejscu choćby światła? Dwa wielkie osiedla, szkoła, sklepy, gabinety lekarskie, mnóstwo ludzi tędy przechodzi codziennie i jak widać grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Stworzymy petycję, będziemy zbierać podpisy i nawet osobiście zaniesiemy je do pana prezydenta, aby coś z tym problemem zrobił – mówili wówczas mieszkańcy osiedla.

Zobacz: Freislera - I Brygady! Już pieszym po piętach nikt nie będzie jeździł

Następnym krokiem była zbiórka podpisów pod petycją do władz miasta. Na liście znalazło się około 1100 nazwisk, które następnie wraz z kartami zaniesiono do ratusza. - Spotkaliśmy się z panem Wojciechem Piechem, który przyjął nas w swoim gabinecie. W krótkiej rozmowie zapewnił, że rozważy naszą propozycję, skonsultuje ze swoimi urzędnikami.

Wiceprezydent przeprosił nas również za zachowanie pana Grzegorza Mirka, dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg, gdyś na korytarzu wdał się z nami w burzliwą dyskusję, można nawet nazwać to kłótnią - powiedział Miłosz Drożdż, jeden z inicjatorów akcji społecznej.

- To specyficzne osiedle, jest na nim spory ruch pieszych. Sygnalizacja dobrze skonfigurowana i mająca na przykład widoczny licznik czasu do zmiany światła, według nas dużo bardziej poprawiłaby bezpieczeństwo na przejściu niż rondo. Owszem ono jest wygodne dla kierowców, ale czy rzeczywiście dla przechodniów również? Co z widocznością? Trzeba to wszystko dobrze przemyśleć i rozważyć dla dobra wszystkich - dodała Renata Szołdra, również mocno zaangażowana w zbiórkę podpisów.

Zobacz: Rondo, petycje, wizje lokalne... Wszyscy chcą pomóc pomóc po wypadku na I Brygady

Urzędnicy, jako rozwiązanie widzą w tym miejscu rondo. To ono ma wymusić na kierowcach jazdę z właściwą, bezpieczną prędkością a tym samym zagwarantować bezpieczeństwo pieszym, którzy będą mieli do pokonania mniejszy odcinek bezpośrednio na jezdni. - Z uwagi na lokalizację wjazdów bezpośrednio w obrębie skrzyżowania oraz konieczności powiązania istniejących ciągów komunikacyjnych zaproponowano wykonanie skrzyżowania typu rondo o  średnicy zewnętrznej 30 metrów - informuje Miejski Zarząd Dróg.

MŚ ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu