Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
05/10/2022 - 13:55

Miasto dostało za mało jodku potasu! Czy zabraknie go dla tysięcy mieszkańców?

Jodek potasu trafił do gmin w całej Polsce. Jak się okazuje, nie wszyscy dostali jednak wystarczającą ilość preparatu. Taką sytuację mamy w Gorlicach, gdzie brakuje prawie 7 tys. sztuk. Zarówno miasto, jak i gmina wyznaczyły już punkty, w których odbiór będzie możliwy. Kto go dostanie? Czy braki zostaną uzupełnione?

Jodek potasu w gminach

Jak już informowaliśmy,  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o dystrybucji wśród samorządów jodku potasu. Do Małopolski trafiło 5,5 mln tabletek preparatu, który miałby być rozdawany w przypadku skażenia radioaktywnego. Oczywiście, co podkreślają władze, są to działania prewencyjne. Z zapewnień wynikało jednak, że w razie potrzeby każdy otrzyma tabletkę.

Gorlice otrzymały za mało sztuk jodku potasu

Lek jest wysyłany już do gmin. O tym, gdzie będzie dystrybuowany w Nowym Sączu przeczytacie TUTAJ. Oczywiście trafił również do Gorlic. W tym przypadku jednak sytuacja się nieco skomplikowała. Miasto zgłosiła bowiem zapotrzebowanie na 32 976 sztuk, tymczasem do urzędu dotarło tylko… 26 090. Dlaczego tak się stało?

- Z wyjaśnień Urzędu Wojewódzkiego wynika, że sytuacja jest wynikiem pomyłki i brakująca ilość tabletek zostanie dostarczona – wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytanie Marcin Gugulski, zastępca kierownika wydziału oświaty, kultury i promocji.

Gdzie odbierać jodek potasu w Gorlicach?

Sytuacja jest niecodzienna, ale z zapewnień wynika, że wkrótce wszystko powinno zostać uregulowane. Gorlice wyznaczyły 9 punktów, w których będzie można odbierać jodek potasu.

  • Pięć budynków Miejskich Zespołów Szkół (ul. Piękna, ul. Wyszyńskiego, ul. Krasińskiego, ul. Krakowska, ul. Hallera)
  • Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. Jagiełły,
  • Budynek Zarządu Osiedla „Skrzyńskich” przy ul. Kolejowej
  • Świetlica Gorlickiego Centrum Kultury w dzielnicy Sokół, przy ul. Dukielskiej
  • Hala Sportowa OSIR w Gorlicach przy ul. Sportowej.

Gdzie odbierać jodek potasu w gminie Gorlice? Sprawdź na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu