Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
01/07/2022 - 18:00

Miał zaledwie 19 lat. Jego powieszone ciało w nocy znaleźli rodzice

Niewyobrażalna tragedia w Dobrej koło Limanowej. Rodzice znaleźli w domu powieszone ciało 19-letniego syna. Próbowali go ratować, ale niestety mężczyzna już nie żył.

Dochodziła godzina pierwsza, jak w jednym z domów w Dobrej koło Limanowej rozegrał się dramat. Młody mężczyzna, który miał zaledwie 19 lat targnął się na własne życie. Jego powieszone ciało znaleźli rodzice. Mieli nadzieję, że życie syna uda się jeszcze uratować. Natychmiast odcięli go, wezwali pomoc i reanimowali aż do czasu przyjazdu służb ratunkowych.  

Straże pożarne, pogotowie ratunkowe i policja po chwili zjawiły się na miejscu. Niestety okazało się, że na ratunek jest za późno. Mężczyzna już od dłuższego czasu nie żył.

Zobacz też Poszedł do lasu, do domu już nie wrócił. Zaginął 81-letni Stanisław Knapik 

Przez wiele godzin policjanci wraz z prokuratorem zabezpieczali wszelkie dowody, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyn tej tragedii. Na ten moment śledczy wykluczyli, aby ktoś mógł się przyczynić do śmierci 19-latka. Jego ciało w najbliższych dniach zostanie poddane badaniom. Jak na razie nie wiadomo, co skłoniło młodego mężczyznę do targnięcia się na własne życie. Być może miał jakieś problemy i nie wiedział jak je rozwiązać. 

Co zrobić, gdy zauważysz u swojego dziecka objawy wskazujące na kryzys psychiczny? Jak dać dziecku wsparcie i gdzie szukać pomocy?

Obserwuj swoje dziecko. Nie zawsze można łatwo zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Może ono skutecznie ukrywać problemy i udawać, że wszystko jest w porządku. Oznaki kryzysu psychicznego często łatwo pomylić ze zmianami w zachowaniu związanymi z dojrzewaniem. Zdarza się, że po pomoc zgłaszamy się dopiero wtedy, kiedy załamanie zdrowia psychicznego się pogłębiło, gdy doszło do samookaleczenia, pojawił się alkohol lub narkotyki, dziecko odmówiło chodzenia do szkoły, zaczęły się próby samobójcze. Na problemy psychiczne bardziej narażone są osoby bardzo wrażliwe.

Zobacz też Tragedia w gminie Korzenna. Znaleźli w budynku gospodarczym powieszone ciało

Co powinno Cię zaniepokoić:

  • objawy obniżonego nastroju i stresu, takie jak: smutek, przeciążenie, napięcie
  • zaburzenia odżywiania, np. zajadanie stresu lub wprost przeciwnie – stosowanie restrykcyjnych diet
  • objawy somatyczne, które jednak nie mają przyczyny somatycznej, takie jak bóle: głowy, stawów, pleców, brzucha, czy towarzyszące lękowi: przyspieszone bicie serca, potliwość, drżenie rąk
  • wycofywanie się z kontaktów społecznych
  • zaburzenia snu, takie jak bezsenność, poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność (przyczynia się do nich także światło emitowane z komputerów, telefonów, tabletów, telewizorów)
  • pogorszenie wyników w szkole i spadek zaangażowania w naukę
  • problemy wychowawcze, jak agresywne zachowania, płaczliwość, nadpobudliwość, drażliwość, wybuchowość
  • problemy dotyczące relacji z otoczeniem, takie jak agresja, łamanie prawa, wandalizm, używanie substancji psychoaktywnych
  • zachowania autodestrukcyjne, takie jak nadużywanie alkoholu, narkotyków i innych substancji uzależniających, okaleczanie się, myśli i próby samobójcze.

 Reaguj, gdy się martwisz. Często bagatelizujemy nasze obawy. Mamy nadzieję, że problemy same miną. To błąd! Powinniśmy zacząć działać. Problemy ze zdrowiem psychicznym często się pogłębiają. Alarmująca powinna być każda zmiana w zachowaniu. Jeśli podejrzewasz, że dziecko jest w depresji lub wręcz może planować samobójstwo – zrób coś natychmiast: 

  • Odważ się zapytać, jak się czuje i daj sobie czas na słuchanie.
  • Mówienie o samobójstwie nie zwiększa ryzyka, że dziecko odbierze sobie życie. Wręcz przeciwnie – może temu zapobiec.
  • Jeśli dziecko nie chce Ci powiedzieć, co się dzieje, znajdź kogoś, przed kim będzie mu łatwiej się otworzyć, np. psychologa czy psychoterapeutę. Czasem dziecku lepiej rozmawia się z taką osobą niż z rodzicem, którego może nie chcieć martwić.
  • Przeczytaj o leczeniu psychicznym dzieci i młodzieży.

 ([email protected] Fot. Ilustracyjna) 







Dziękujemy za przesłanie błędu