Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
10/08/2017 - 12:10

Meteorolodzy nie owijają w bawełnę: będzie morderczy upał i/lub gradobicia!

To już nie przelewki – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla czterech województw, w tym Małopolski ogłosił trzeci stań zagrożenia upałem. Jednocześnie dziś synoptycy straszą gradobiciem.

- Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej – tak IMiGW definiuje trzeci stopień zagrożenia.

Zobacz też: To było mega gradobicie! Sądny dzień w Chomranicach! [Film]

Co dokładnie synoptycy zapowiadają dla naszego województwa? Niebezpieczny upał ma potrwać do 11 sierpnia do godziny 19:30. Obok Małopolski żar z nieba będzie się lał jeszcze w trzech widocznych na mapie wojeówdztwach. 

- Przebieg: Prognozuje się temperaturę maksymalną w środę w dzień od 29°C do 32°C, w czwartek i w piątek od 33°C do 36°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C.Prawdopodobieństwo: 80% (Upał) - czytamy o szczegółach komunikatu na stronie IMiGW.

Na tym jednak nie koniec. Starostwo powiatowe rozsyła z kolei ostrzeżenia o opadach deszczu i gradobiciu.

- Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie przewiduje dziś od godz. 12 do godz. 21 wystąpienie burz z opadami deszczu do 40 milimetrów. Mogą im towarzyszyć porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Lokalnie spadnie grad.

Zagrożona jest przede wszystkim południowa Małopolska. - Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 procent, zaś stopień zagrożenia określono na drugi w skali trzystopniowej.

ES [email protected] Fot.: IMiGWDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)