Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
05/05/2014 - 07:00

Matura 2014. Uczniowie przystąpili do egzaminu dojrzałości

Dziś (5 maja) o godzinie 9 rano ponad 333 700 tys. uczniów z całej Polski przystąpi do egzaminów maturalnych, tradycyjnie rozpoczynających się od języka polskiego. Sesja egzaminacyjna pisemna i ustna zakończy się 30 maja.
W tym roku maturę zdaje 32 tys. mniej uczniów niż w ubiegłym. Uczniowie muszą obowiązkowo przystąpić do trzech pisemnych testów: z języka polskiego, wybranego języka obcego i matematyki (dodatkowo zdają język mniejszości narodowej, jeśli jest on w danym oddziale nauczany). Zdają je na poziomie podstawowym, a jeśli się zdecydują także na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego mogą wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych – wszystko zależy od tego, na jakie studia chcą się uczniowie dostać. Na poziomie podstawowym najczęściej wybierana jest geografia – 11,5 proc. (38 411 osób), na rozszerzonym j. angielski – 24,6 proc. (82 062 osób). Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9, druga – o 14. Z egzaminu z danego przedmiotu zwolnieni są laureaci olimpiad (otrzymują wówczas 100 proc. z podstawy i rozszerzenia).

W Nowym Sączu do matury zadeklarowało przystąpienie 3071 osób (rok temu było to 3256), a w powiecie nowosądeckim 1259 (w 2013 roku – 1410). Najwięcej osób zasiądzie do matury w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza – 364 (tylko zdających po raz pierwszy). Statystycznie najwięcej uczniów „oblewa” matematykę i przed wtorkowym (6 maja) egzaminem ma najwięcej obaw. Co ciekawe w zestawieniu wyników w większości szkół królowa nauk jest procentowo wyżej zdawana niż teoretycznie najłatwiejszy język polski.
Część ustna egzaminu maturalnego przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych. Uczniowie ustnie zdają język polski, czyli prezentują wybrany przez siebie wcześniej temat, i język obcy. To ostatni rok takiej formy egzaminu, która zdaniem wielu nauczycieli nie sprawdziła się. Prezentację zastąpi wypowiedź ustna na określony temat. Uczeń będzie losował zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) i polecenie. Po przygotowaniu (15 min) będzie prezentował dany problem i rozmawiał na jego temat z komisją egzaminacyjną.
Jak poszła matura 2014? Dowiemy się 27 czerwca, kiedy do szkół zostaną przesłane przez okręgowe komisje egzaminacyjne świadectwa. W ubiegłym roku maturę w Nowym Sączu zdało 83 proc. uczniów, zaś w powiecie 76 proc. Najwyższą 100-procentową zdawalnością mógł pochwalić się Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego oraz Społeczne Liceum Splot.

Na kilka tygodni przed maturą popularne jest typowanie zagadnień lub np. lektur z języka polskiego, z których fragmenty miałyby być analizowane na egzaminie. W internecie pojawiają się również domniemane „przecieki”, jak miał to miejsce niecały tydzień temu.
W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi rzekomego włamania na serwery Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz przechwycenia z nich arkuszy przygotowanych na tegoroczny egzamin maturalny, uprzejmie informuję, że informacje te – przesłane drogą mailową do większości redakcji – są nieprawdziwe. Żadne arkusze do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju br. nie zostały przez nikogo przechwycone. Nie zostały również odnotowane żadne włamania na serwery CKE – zaznacza dr Marcin Smolik, p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Jak nowosądeckim uczniom poszedł otwierający maturę egzamin z języka polskiego, spytamy ich zaraz po wyjściu ze szkolnych sal.

(JB)
Fot. JB - Matura 2013 w Liceum Akademickim im. Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu oraz w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu







Dziękujemy za przesłanie błędu