Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
07/05/2013 - 06:00

Matura 2013. Uczniowie zdają egzamin dojrzałości

O godzinie 9 rano ponad 365 tys. uczniów z całej Polski przystąpi do egzaminów maturalnych, tradycyjnie rozpoczynających się od języka polskiego. Sesja egzaminacyjna zakończy się 28 maja.
Uczniowie muszą obowiązkowo przystąpić do trzech pisemnych testów: z języka polskiego, wybranego języka obcego i matematyki. Zdają je na poziomie podstawowym, a jeśli się zdecydują także na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego mogą wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych. Wszystko zależy od tego, na jakie studia chcą się uczniowie dostać.
Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9, druga – o 14. Część ustna egzaminu maturalnego przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych. Uczniowie ustnie zdają język polski, czyli prezentują wybrany przez siebie wcześniej temat, i język obcy.
W Nowym Sączu do matury zadeklarowało przystąpienie 3256 osób, a w powiecie nowosądeckim 1410. Najwięcej osób zasiądzie do matury w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza – 373 (tylko zdających po raz pierwszy). Statystycznie najwięcej uczniów „oblewa” matematykę i przed środowym (8 maja) egzaminem ma najwięcej obaw. Co ciekawe w zestawieniu wyników w większości szkół królowa nauk jest procentowo wyżej zdawana niż teoretycznie najłatwiejszy język polski .

Gdyby matematyka nie była obowiązkowa, to na pewno bym jej nie wybrała – powiedziała Daria Choma, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, podczas zakończenia roku szkolnego dla maturzystów. – Są obawy, że coś źle pójdzie: nie zda się lub tak, ale słabo i zabraknie to do planowanych studiów. Trzeba jednak wierzyć, że się uda, a do egzaminów należy podejść na wielkim luzie i z przekonaniem, że się zda, bo jak człowiek będzie zdenerwowany, to coś zapomni. Najlepiej uczyć się systematycznie z przerwami, żeby mózg odpoczął od myślenia. Z polskiego trzeba powtarzać lektury, bo nie wiadomo, co będzie, a np. z matematyki część zadań można przewidzieć, gdyż są podobne, tylko zmieniają się dane. Przez cały rok, co jakiś czas, w szkole są próbne matury, więc nie trzeba też tyle powtarzać w domu – dodaje uczennica „dwójki”.

Jak poszła matura 2013? Dowiemy się 28 czerwca, kiedy do szkół zostaną przesłane przez okręgowe komisje egzaminacyjne świadectwa. Dla zdających, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej na przystąpienie do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie, wyznaczony on został na 3-19 czerwca. Dla tych, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej, wyznaczone zostały dodatkowe terminy (część pisemna – 27 sierpnia, ustna – 26–30 sierpnia).

(JB)
Fot. JB - Matura 2013 w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu







Dziękujemy za przesłanie błędu