Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lipca. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
13/09/2018 - 12:05

Masz 70 lat. Będziesz jeździć w Nowym Sączu za darmo

Od 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy Nowego Sącza, którzy ukończyli 70. rok życia, a korzystają z miejskiej komunikacji kursującej po Nowym Sączu i terenach gmin, z którymi MPK ma podpisane porozumienie międzygminne będą mogli podróżować w autobusach bezpłatnie. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę, która uprawnia tę grupę do darmowych przejazdów.

Projekt uchwały przedstawił Stanisław Bębenek, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Urzędu Miasta Nowego Sącza.

W przygotowanym projekcie zaproponowano obniżenie wieku, dla którego przysługują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, tj. objęcie bezpłatnymi przejazdami osoby, które ukończyły 70 lat życia.

Jak wynika z danych statystycznych za miniony rok, około 3335 mieszkańców Nowego Sącza oraz łącznie około 1906 mieszkańców gmin, które przystąpiły do porozumień międzygminnych z miastem Nowy Sącz w wieku od 70 do 74 roku życia uzyska możliwość bezpłatnych przejazdów.

Osoby, które ukończyły 70. rok życia będą mogły korzystać z darmowych biletów na podstawie imiennego biletu elektronicznego wydanego przez MPK lub biletu „zerowego”, pobranego od kierowcy wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość i wiek pasażera.

Warto zaznaczyć, że w wielu miastach w Polsce osoby, które ukończyły 70. rok życia korzystają już z bezpłatnej miejskiej komunikacji autobusowej. Tak jest między innymi w Krakowie. Osoby starsze, schorowane, mające problem z poruszaniem się bardzo często jeżdżą autobusami.

Jeszcze zanim radni przystąpili do głosowania to wzięli udział w bardzo merytorycznej dyskusji na ten temat. Rozpoczęła ją radna Dominika Marczak.

- Bardzo się cieszę, że taka ulga została uwzględniona dla osób, które ukończyły 70. rok życia – stwierdziła radna Dominika Marczak. – Ale nasuwa mi się pytanie – dlaczego tą ulgą uprawniającą do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską nie są objęte osoby, które ukończyły 60.  i 65 rok życia, a które uzyskały uprawnienia emerytalne? Czy były robione symulacje, ile osób mogłoby skorzystać z takich ulg i ile takie ulgi kosztowałyby miasto?

Do dyskusji włączył się również radny Józef Hojnor.

- Bardzo dobrze, że taki projekt uchwały się pojawił – napomknął radny Hojnor. – Może będzie to mniej fajne dla budżetu spółki MPK. – No, ale…Trzeba się cieszyć z tego, że taką uchwałę, mam nadzieję podejmiemy, bo o taką ulgę występowały środowiska emeryckie.

- Jest to bardzo dobra wiadomość i długo wyczekiwana – mówił Tadeusz Gajdosz. – Byliśmy jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie obowiązywał przepis dający takie uprawnienia osobom, które ukończyły 75. rok życia. Mieszkańcy wielokrotnie mówili, że miasto Nowy Sącz powinno się dostosować do innych, aby te przepisy były zintegrowane.

Piotr Lachowicz napomknął, że dla ludzi starszych taka ulga jest bardzo wygodna, ale pośrednio zapłacą za nią wszyscy podatnicy odprowadzający podatki do budżetu miasta.

- Dlaczego osoby, które uzyskały ustawowy wiek emerytalny powinny jeździć komunikacją miejską za darmo? – włączył się do dyskusji radny Grzegorz Fecko. -  Po pierwsze, dlatego, że statystycznie rzecz ujmując jest to grupa mająca najmniejsze dochody. Pomimo, że Nowy Sącz jest miastem milionerów, miastem, w którym, jak słyszymy stawia się na rozwój  gospodarczy, to sądeccy emeryci nie mają zbyt wysokich emerytur. To, że nasi seniorzy będą mogli, od pewnego wieku jeździć za darmo i korzystać z darmowej komunikacji, to nas dużo nie będzie kosztowało.

Radni przyjęli wspomniany projekt uchwały jednogłośnie.

A, jak przyjęli uchwaloną ulgę sądeccy seniorzy? Czekali na nią przecież od dłuższego czasu.

- NARESZCIE!!! – mówi Anna Totoń, sądecka przewodniczka i kronikarka historii Nowego Sącza. – Wreszcie Nowy Sącz nie będzie odstawał pod tym względem od innych miast. Inne miasta, jak chociażby Kraków, Poznań i Wrocław na takie rozwiązanie zdecydowały się dużo wcześniej. Tylko jeszcze, żeby sądeckie MPK zatroszczyło się o seniorów mieszkających na osiedlu Szujskiego. Jest ich naprawdę sporo. Wiele osób ma problemy z poruszaniem się. Dojechać do centrum miasta, przy takiej częstotliwości kursowania autobusów miejskich jest sporym wyzwaniem. Jeśli nie zdążą na autobus, który kursuje stosunkowo rzadko to muszą dochodzić do przystanku znajdującego się ul. Batorego.  Stamtąd też trzeba się wybierać, jeśli ktoś chce dotrzeć do Starego Sącza. W imieniu mieszkańców osiedla Szujskiego prosiłabym też o częstsze kursy autobusów w soboty i niedziele.

[email protected], Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)