Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
28/04/2017 - 07:20

Mamy plakat dla 39.Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

W tym roku Organizatorzy Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej zdecydowali się zorganizować otwarty konkurs na projekt oficjalnego plakatu 39 edycji festiwalu, której motto programowe brzmi: "W sercu Europy".

Na konkurs ogłoszony w pierwszych dniach kwietnia wpłynęły aż 223 prace z całej Polski! To dużo więcej niż przewidywano w najśmielszych oczekiwaniach. Nie wiadomo co zadecydowało o tak dużym zainteresowaniu; nagroda pieniężna 2750 zł brutto, renoma i prestiż festiwalu czy wreszcie skuteczna promocja konkursu w Internecie?

W dniach 26-27 IV 2017 obradowała 4-o osobowa komisja konkursowa w składzie: Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu - Wojciech Knapik, inni przedstawiciele organizatora festiwalu (2 osoby) oraz Ryszard Miłek – artysta malarz w Nowego Sącza.

W pierwszym etapie selekcji wyłoniono 24 najciekawsze projekty plakatu 39.SFMD w Starym Sączu.

Członek Jury Ryszard Miłek - wybitny artysta malarz, który na koncie ma ponad 85 wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i USA oraz zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień odniósł się do artystycznego poziomu konkursu;

"Ilość i poziom nadesłanych prac imponuje i zadziwia pomysłowością, intrygującymi skojarzeniami, jakością estetyczną, gamą kolorystyczną, kadrowaniem i kompozycją, wyborem liternictwa i trafnym połączeniem obrazu, znaku, symbolu z formą napisów i informacji. Otrzymaliśmy szerokie spectrum możliwości interpretowania i rozumienia idei SFMD w absolutnie nieskończonym wymiarze. Warto i trzeba to kontynuować w jak najszerszym zakresie na przyszłość".A tak Ryszard Miłek skomentował typowe dylematy komisji konkursowej:

"Wybory w konkursach nie są nigdy sprawa prostą i łatwą, a tym bardzie jednoznaczną. Są różne mapy czytania samej idei Festiwalu jak i prac o nim. Na coś się trzeba jednak zdecydować. Osobiście sądzę że naturalne, bezpośrednie, intuicyjne rozpoznanie jest najczęściej najbardziej trafione. Żadna teoria artystyczna czy estetyczna nie wyjaśni, nie wytłumaczy chybionego, złego wyboru. Co nie znaczy że każdy wybór jest ze wszech miar doskonały. Jestem przekonany że najważniejszy jest przekaz, estetyczne walory i czytelność. A reszta jest...milczeniem."

Rzeczywiście wskazanie zwycięskiego plakatu, który będzie przyjęty do realizacji nie było łatwym zadaniem ponieważ przynajmniej kilka prac zgłaszało aspiracje do zwycięstwa. Komisja przyznała główną nagrodę Pani Grażynie Dymel - Piotrowskiej ze Szczecina.

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek krótko skomentował wybór; "Gratuluję, plakat podoba mi się i oddaje ducha festiwalu".

39.Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej odbędzie się w dniach 5 do 9 lipca 2017. Wcześniej bo już 2 lipca odbędzie się prolog festiwalu (koncert Capelli Cracoviensis) w słowackim Podolińcu.

Info: CKiS Stary SączDziękujemy za przesłanie błędu