Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
19/05/2018 - 15:40

Małopolskie Talenty - sobota pod znakiem języka angielskiego

Kolejna relacja z Centrum Wsparcia Uczniów Zdolnych w Nowym Sączu. Instytut Języków Obcych PWSZ został dziś opanowany przez młodzież z Nowego Sącza kształcącej się w ramach języka angielskiego.

16-osobowa grupa uczniów na co dzień uczęszczających do szkół nowosądeckich odbyła dziś kolejne szkolenia w Instytucie Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, gdzie mieści się Centrum Wsparcia Uczniów Zdolnych. Uczniowie 7 klasy podstawowej oraz 2 i 3 gimnazjum mogli dziś przemieszczać się tymi samy korytarzami, schodami, którymi podążają studenci zgłębiający znajomość języków obcych. To nie lada doświadczenie i z pewnością niezłe przetarcie dla, kto wie, może kiedyś "świeżego narybka" uczelni. Jedno jest pewne - ta młodzież kiedyś wytyczy kierunek dla rozwoju nauki i szkolnictwa. To ta młodzież zbiera właśnie doświadczenie podczas zajęć z zakresu języka angielskiego w systemie odbiegającym od tradycyjnych metod nauczania w szkole.

Przypomnijmy co już pisaliśmy tydzień temu. W projekcie "Małopolskie Talenty" prowadzonym przez Fundację Sądecką - beneficjenta programu Województwa Małopolskiego koordynowanego przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu biorą udział tylko uczniowie tzw. II etapu edukacyjnego tj. uczniów klas odpowiadających poziomowo klasom dawnego gimnazjum czyli 7 klasy podstawówki (w przyszłym roku także 8) oraz 2 i 3 klasy oddziałów gimnazjalnych.

Fundacja Sądecka przeprowadza ten projekt w II edycjach. W zaawansowanym stadium jest właśnie pierwsza edycja, w ramach której odbywają się właśnie zajęcia. Co więcej mówimy o osobnym projekcie dla szkół z Miasta Nowego Sącza oraz dla szkół z Powiatu nowosądeckiego.

Do batalii stanęło aż 517 uczniów z 23 szkół (254 z 7 szkół z miasta oraz 263 z 16 szkół z powiatu). Uczniowi ci zostali nominowani przez własnych nauczycieli prowadzących po to by przystąpić 19 grudnia ubiegłego roku do Diagnozy Uzdolnień. Nominowani byli w zakresie czterech kompetencji: język angielski, nauki matematyczno-przyrodnicza, przedsiębiorczość, technologia informacyjno-komunikacyjna.

W wyniku diagnozy uzdolnień już wiemy, że w zajęcia  w Centrach Wsparcia uczniów Zdolnych udział bierze 160 uczniów podzielonych na 10 16-osobowych grup. I tak w projekcie dla Miasta Nowego Sącza mamy 64 uczniów (po jednej grupie z każdego przedmiotu). W powiecie nowosądeckim z kolei mamy 96 osób (po 2 grupy z języka angielskiego i matematyki oraz po jednej z przedsiębiorczości i informatyki).

Każdy z uczniów bierze udział w  zajęciach z właściwej dla siebie kompetencji przedmiotowej w liczbie 32 godziny lekcyjne. Ponadto każdy uczeń bierze udział w warsztatach z tzw. kompetencji ponadprzedmiotowych, na których będzie mógł poznać tajniki komunikacji społecznej oraz umiejętności uczenia się - czyli obszary wiedzy, których tradycyjne szkoły nie zwykły przekazywać.

Te zajęcia odbędą się  wymiarze 24 godzin dla każdego. Generalnie wszystkie zajęcia i ich prowadzenie odstaje od tradycyjnego modelu nauki szkolnej, co może być nie lada atrakcją dla ich uczestników. Zajęcia prowadzi kadra 16 nauczycieli legitymujących się stosownymi kwalifikacjami oraz ukończeniem specjalnego kursu powadzonego przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.W wyniku diagnozy uzdolnień już wiemy, że w zajęcia  w Centrach Wsparcia uczniów Zdolnych udział bierze 160 uczniów podzielonych na 10 16-osobowych grup. I tak w projekcie dla Miasta Nowego Sącza mamy 64 uczniów (po jednej grupie z każdego przedmiotu). W powiecie nowosądeckim z kolei mamy 96 osób (po 2 grupy z języka angielskiego i matematyki oraz po jednej z przedsiębiorczości i informatyki).

Każdy z uczniów bierze udział w  zajęciach z właściwej dla siebie kompetencji przedmiotowej w liczbie 32 godziny lekcyjne. Ponadto każdy uczeń bierze udział w warsztatach z tzw. kompetencji ponadprzedmiotowych, na których będzie mógł poznać tajniki komunikacji społecznej oraz umiejętności uczenia się - czyli obszary wiedzy, których tradycyjne szkoły nie zwykły przekazywać.

Te zajęcia odbędą się  wymiarze 24 godzin dla każdego. Generalnie wszystkie zajęcia i ich prowadzenie odstaje od tradycyjnego modelu nauki szkolnej, co może być nie lada atrakcją dla ich uczestników. Zajęcia prowadzi kadra 16 nauczycieli legitymujących się stosownymi kwalifikacjami oraz ukończeniem specjalnego kursu powadzonego przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Wszystkie zajęcia, a będzie ich w sumie 8 dla kompetencji ponadprzedmiotowych oraz 8 dla kompetencji przedmiotowych potrwają od 28 kwietnia do 29 września. Wszystkie też odbywają się w soboty - w dni wolne od nauki szkolnej. Centra Wsparcia uczniów Zdolnych zlokalizowanie są na terenie dwóch instytutów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu: Instytutu Ekonomicznego oraz Instytutu Języków Obcych.

Zdobycz intelektualna i opanowanie wyjątkowych umiejętności to nie jedyne skarby jakie będzie można wynieść dzięki zajęciom w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych. Dla co trzeciego uczestnika Fundacja Sądecka ufundowała stypendia naukowe im. Braci Potoczków w wysokości 1200 zł każde.

Na zakończenie projektu również młodzi adepci Centrum mogą być nominowani do udziału w Forum Młodych Liderów. Co więcej trwa również konkurs na najlepszy projekt przygotowany w grupach podczas zajęć w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych, w którym przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe.

A już za tydzień swą przygodę zaczną 2 grupy matematyczne - jedna z powiatu nowosądeckiego druga z miasta Nowy Sącz.

(P.B.)

Projekty "Małopolskie Talenty - II etap edukacyjny - powiat nowosądecki" oraz "Małopolskie Talenty - II etap edukacyjny - powiat Miasto Nowy Sącz" realizowane są w ramach Osi Priorytetowej 10. Wiedza i Kompetencje Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2010. Projekt możliwy jest dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i Programu Regionalnego Funduszy Europejskich.

                    Dziękujemy za przesłanie błędu