Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
10/06/2023 - 13:10

Łuna ognia nad Maszkowicami, znów pożar na osiedlu romskim. Mieszkańcy nie kryją oburzenia [ZDJĘCIA]

Trudno zliczyć, który to już raz strażacy są wzywani do pożaru na osiedlu romskim w Maszkowicach. Minionej nocy ktoś znów podpalił składowane tam śmieci, opony i sprzęt elektroniczny. Płomienie i kłęby dymu było widać z daleka.


Tyle się mówi o ekologii, o segregacji odpadów, o zanieczyszczeniu środowiska... W niektórych gminach po domach chodzi specjalna komisja, która kontroluje, z jakich pieców korzystają mieszkańcy i czym palą. Sprawdzają jakość węgla i wilgotność drewna, a gdy normy nie są zachowane, właściciel dostaje karę. Zupełnie inaczej jest na osiedlu romskim w Maszkowicach. Wydaje się, że mieszkający tam Romowie są ponad jakimkolwiek prawem. Niemal co kilka tygodni, a czasem nawet dni podpalają składowane tam śmieci, opony i sprzęt elektroniczny. 

Zobacz też Idą na nas burze z gradem, możliwe podtopienia. Będzie bardzo niebezpiecznie

Minionej nocy na osiedlu romskim znów wybuchł pożar. Na miejsce udali się strażacy z Nowego Sącza, Maszkowic i Łącka, a także policja. 

- Po godzinie dwudziestej drugiej otrzymaliśmy zgłoszenie, że na osiedlu romskim płoną śmieci i sprzęt elektroniczny. Płomienie i kłęby dymu było widać z daleka - informują strażacy. 


Ratownicy bardzo szybko uporali się z pożarem i ugasili ogień. W akcji przeszkadzali im Romowie, którzy byli bardzo agresywni. Musieli interweniować policjanci. 

Zobacz też Tych przestępców szukają policjanci w całej Małopolsce. Wydano za nimi listy gończe

Niestety, pożary na osiedlu romskim powoli stają się normą. Mieszkańcy gminy Łącko nie kryją swojego oburzenia. 

- Może najwyższa pora wziąć się za ten bajzel i pociągnąć Romów do odpowiedzialności? Jak długo mamy jeszcze patrzeć na to co wyprawiają. Ciągle zwożą śmieci, a następnie celowo podpalają. Gdyby to zrobili inni mieszkańcy gminy, to już dawno by zostali pociągnięci do odpowiedzialności i nałożona by została na nich gigantyczna kara - napisał na portalu społecznościowym jeden z internautów. 


- Proceder trwa od lat i zero reakcji... Ładna reklama dla gminy... Wszędzie się trąbi o ekologii, segregacji śmieci i płaci niemałe pieniądze za ich wywóz, a tu takie akcje... Brak słów... - dodaje inna osoba. 

- Poza prawem... Gdzie są obrońcy mniejszości narodowej w takich momentach? Niech przyjadą zobaczyć, kto jest tak naprawdę pokrzywdzony tutaj, bo raczej nie Romowie. Ludzie narażają życie żeby to gasić - komentuje jeszcze inna osoba. 

[email protected] Fot. OSP Maszkowice, OSP Łącko Dziękujemy za przesłanie błędu