Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
przewiń w dół
Data Publikacji: 
18/12/2017 - 16:15

Strach oddychać w Nowym Sączu. Ludzie! Nie wychodźcie z domów - apelują urzędnicy...

Kotlina Sądecka dusi się od brudnej, smogowej mgły. Sytuacja jest tak dramatyczna, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega przed ryzykiem przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM10 oraz PM2,5. Zwiększone też będzie stężenie benzo(a)pirenu.

Osobami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenie powietrza są dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku. Smog jest też szczególnie groźny dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, a także osób z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

 Znajdujący się w grupie ryzyka powinni ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni, unikać wietrzenia pomieszczeń, ograniczyć wysiłek fizyczny, w tym uprawianie sportu na otwartej przestrzeni - brzmi ostrzeżenie.  

Czytaj też Chciał zrobić zdjęcie sądeckiego smoga, zobaczył w aparacie kosmitów?

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni. Jednocześnie apeluje się do mieszkańców Małopolski, palących węglem lub drewnem o tymczasowe stosowanie innego dostępnego źródła ciepła, np. elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe zastosowanie lepszego jakościowo paliwa (węgla o zawartości popiołu poniżej 15 procent oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg lub drewna o wilgotności poniżej 15 procent).

Czytaj też Walka samorządów ze smogiem to ściema? Program Ochrony Powietrza pod lupą ekologówWZZK apeluje także o zaprzestanie palenia w kominkach, jeśli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. Sugeruje też podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie z wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem. Na krótkich odcinkach wskazane jest przemieszczanie się pieszo lub rowerem.

Jmik. fot archiwum Sadeczanin.info
Miesięcznik Sądeczanin styczeń 2018