Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
18/12/2017 - 16:15

Strach oddychać w Nowym Sączu. Ludzie! Nie wychodźcie z domów - apelują urzędnicy...

Kotlina Sądecka dusi się od brudnej, smogowej mgły. Sytuacja jest tak dramatyczna, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega przed ryzykiem przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM10 oraz PM2,5. Zwiększone też będzie stężenie benzo(a)pirenu.

Osobami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenie powietrza są dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku. Smog jest też szczególnie groźny dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, a także osób z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

 Znajdujący się w grupie ryzyka powinni ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni, unikać wietrzenia pomieszczeń, ograniczyć wysiłek fizyczny, w tym uprawianie sportu na otwartej przestrzeni - brzmi ostrzeżenie.  

Czytaj też Chciał zrobić zdjęcie sądeckiego smoga, zobaczył w aparacie kosmitów?

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni. Jednocześnie apeluje się do mieszkańców Małopolski, palących węglem lub drewnem o tymczasowe stosowanie innego dostępnego źródła ciepła, np. elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe zastosowanie lepszego jakościowo paliwa (węgla o zawartości popiołu poniżej 15 procent oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg lub drewna o wilgotności poniżej 15 procent).

Czytaj też Walka samorządów ze smogiem to ściema? Program Ochrony Powietrza pod lupą ekologówWZZK apeluje także o zaprzestanie palenia w kominkach, jeśli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. Sugeruje też podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie z wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem. Na krótkich odcinkach wskazane jest przemieszczanie się pieszo lub rowerem.

Jmik. fot archiwum Sadeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu