Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
18/11/2021 - 09:00

Łososina Dolna: wójt szykuje wodne inwestycje. Trzeba czasu i cierpliwości

Zapadła decyzja. Do budżetu gminy Łososina Dolna trafi prawie 7 milionów złotych. Środki zostaną przeznaczone na wodne inwestycje. Wójt Andrzej Romanek zdradza szczegóły planowanych przedsięwzięć.

Łososina Dolna jest jedną z gmin, które otrzymały dofinansowanie na projekty związane z inwestycjami w wodociągi i kanalizację, o które od lat ubiegają się mieszkańcy. Dzięki uzyskanej dotacji uda się sprostać ich oczekiwaniom.

- Cieszę się z pozyskanych środków. Dają one szansę na rozbudowę sieci wodociągowej w naszej gminie. Wciąż wielu mieszkańców boryka się z niedostatkiem wody w ich gospodarstwach domowych. Aby jednak dostarczyć wodę konieczna jest budowa nowych ujęć (studni), bowiem obecne nie wystarczają w zaspokajaniu rosnących potrzeb w tym zakresie - wyjaśnia wójt gminy, Andrzej Romanek. 

Przewidując ten stan rzeczy w ubiegłym roku zakupiliśmy grunt w Witowicach Dolnych pod nowe ujęcia wody. W ramach pozyskanych środków chcielibyśmy nie tylko rozbudować sieć, ale i wybudować nowe studnie i włączyć je w system zbiorczego zaopatrzenia w wodę.

Zobacz także: Nasz nowy dom: ekipa Polsatu zmieniła dom rodziny ze Stańkowej nie do poznania!

Niestety, jeszcze trudniejsza jest sytuacja z kanalizacją. Obydwie oczyszczalnie ścieków, choć zmodernizowane, są niewystarczająco wydajne. - Musimy je rozbudować po to, aby można było przyłączać mieszkańców do zbiorczego odprowadzania ścieków. Na oczyszczalnie w Łososinie Dolnej z Polskiego Ładu pozyskaliśmy prawie 10 mln zł. Na oczyszczalnię w Tęgoborzu zgromadziliśmy ponad 2,5 mln zł i aplikujemy o pozostałe środki. Mam nadzieję, że uda się je pozyskać - komentuje wójt. 

Jak widać planowane inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową są naprawdę ogromne. Trzeba jeszcze czasu i cierpliwości po to, aby zbudować system efektywny, wydajny i w maksymalnym stopniu umożliwiający mieszkańcom dostęp do komunalnego systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. - Chcemy aby nasza gmina była czysta i ekologiczna bowiem jest gminą rolniczo-turystyczną, a to zobowiązuje – podsumowuje wójt. (k.kos@sadeczanin.info, fot. ilustracyjne, Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu