Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
06/07/2020 - 09:55

Łososina Dolna: klamka zapadła. W gminie powstanie nowoczesny PSZOK

W Małopolsce działa ponad 120 punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Mieszkańcy obawiają się uruchomienia PSZOK-u, ponieważ mylą go ze składowiskiem odpadów. W rzeczywistości to coś zupełnie innego. Łososina Dolna jest jedną z nielicznych gmin w województwie, która do tej pory nie wybudowała punktu segregacji. Czy jest się czego obawiać?

Kilka dni temu (30 czerwca br.) gmina Łososina Dolna podpisała umowę z Zarządem Województwa Małopolskiego. Spotkanie odbyło się w urzędzie marszałkowskim. Przedmiotem porozumienia było dofinansowanie budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Całkowity koszt przedsięwzięcia przekracza milion złotych (85 proc. stanowi dofinansowanie z województwa).

Śmieci to ogromny problem, z którym borykają się wszyscy, a Łososina Dolna stara się tę kwestię rozwiązać przy pomocy środków zewnętrznych. Dzięki inwestycji poziom segregowanych odpadów wzrośnie, co spowoduje, że gmina będzie bardziej ekologiczna i uporządkowana.

Czytaj też: Łososina Dolna: niebawem w gminie powstanie PSZOK. Wiecie co to?

 - Bardzo się cieszę, że w naszej gminie powstanie punk selektywnej zbiórki odpadów. To spory sukces, tym bardziej, że pozyskaliśmy bardzo duże dofinansowanie w wysokości 85 proc. kosztów inwestycji. Jako gmina rolniczo-turystyczna musimy dbać o jakość naszego środowiska. Im bardziej czyste, tym więcej turystów do nas przyjedzie na wypoczynek, rolnicy wyprodukują zdrową żywność, zaś mieszkańcom lepiej będzie się żyło w czystym środowisku – czytamy wypowiedź wójta Andrzeja Romanka na stronie urzędu gminy.

– Niestety sam PSZOK nie rozwiążę problemu śmieci, dopóki my sami, jak i turyści nie zadbamy o to, aby wokół nas było czysto i schludnie. Wciąż w tej materii jest jeszcze sporo do zrobienia. Plastik, szkło wyrzucone przy drodze czy też w lesie pozostaną tam przez dziesiątki lat – dodaje wójt. PSZOK będzie zlokalizowany na terenie obecnego Zakładu Gospodarki Komunalnej „ŁOSOSINA” Spółka z o.o.

k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Łososina DolnaDziękujemy za przesłanie błędu