Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
03/12/2023 - 12:25

Lewicowa AfD? Powstaje nowa partia na niemieckiej scenie politycznej

W obliczu słabości rządu federalnego kierowanego przez kanclerza Olafa Scholza i kryzysu migracyjnego w Niemczech coraz popularniejsza staje się partia AfD. Powszechnie w opinii publicznej jest ona uznawana za populistyczną i skrajnie antyimigrancką, ale cieszy się już poparciem ponad 20% wyborców. Tak dużej bazy elektoratu nie można już lekceważyć.

Sahra Wagenknecht. Fot. Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0
 W przyszłym roku ma się pojawić nowa siła na niemieckiej scenie politycznej. Popularna polityk partii Die Linke, Sahra Wagenknecht zapowiedziała odejście z partii i założenie własnego ugrupowania. Kim jest lewicowa działaczka i co ma do zaoferowania niemieckiemu społeczeństwu?

• Jedna z liderek postkomunistycznej lewicy Sahra Wagenknecht zapowiedziała odejście z partii i założenie nowego ugrupowania.
• Ruch Wagenknecht skupi swoje postulaty na ograniczeniu imigracji do Niemiec i rozwoju państwa socjalnego.
• Nowa partia zamierza łączyć populistyczne postulaty lewicowe i prawicowe.
• Wagenknecht zamierza rywalizować o wyborców z prawicową partią AfD.
• Rozłam w partii prawdopodobnie okaże się katastrofalny w skutkach dla Die Linke.

Wagenknecht urodziła się w Jenie w 1969 roku. Jest córką Niemki i Irańczyka (ojciec zostawił rodzinę i wrócił do Iranu, gdy Sahra miała 3 lata). W 1989 roku wstąpiła do partii komunistycznej. Po zjednoczeniu Niemiec rozpoczęła studia z filozofii i literatury niemieckiej na uczelniach w Jenie, Berlinie i Groningen. Cały czas pozostawała działaczką postkomunistycznej partii PDS i późniejszej Die Linke.

Jej pierwszym sukcesem wyborczym było uzyskanie mandatu europosła w 2004 roku. Pracowała wtedy w Komisji Gospodarczej i Monetarnej. Następnie skoncentrowała się na polityce krajowej. Z sukcesem ubiegała się o mandat posła Bundestagu w wyborach w 2009, 2013, 2017 i 2021 roku. W latach 2010-2014 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej partii Die Linke.

Sahra Wagenknecht realizuje strategię połączenia poglądów lewicowych z prawicowymi: pod względem gospodarczym i politycznym różnice w stosunku do jej obecnej partii Die Linke byłyby niewielkie. Jednak partia Wagenknecht prawdopodobnie będzie prezentować się wyraźniej jako partia protestu, z przesłaniem: my tam na dole przeciwko nim tam na górze.

Duża różnica będzie jednak wyraźna pod względem społecznym i kulturowym: Wagenknecht prezentuje tutaj konserwatywne stanowisko, dlatego też w ostatnich latach wielokrotnie ścierała się z lewicą. Jej stanowisko w sprawie migracji czy polityki klimatycznej jest bliższe partiom centroprawicowym niż lewicy. Odpowiada to również jej krytyce Die Linke, że jest ona skierowana do "środowiska miejskiego" i walczy o interesy "mniejszości" zamiast o „normalnych ludzi”. Podobnym kluczem, Wagenknecht zidentyfikowała Zielonych jako swoich głównych przeciwników.

Antyimigrancka retoryka Sahry Wagenknecht spowodowała liczne oskarżenia o naśladownictwo AfD pod jej adresem. Wagenknecht broni się tym, że według niej państwo narodowe jest konieczne do utrzymania państwa socjalnego i opiekuńczego. Integracja dużej liczby imigrantów jest zbyt kosztowna i działa przeciwko interesom ekonomicznym autochtonicznej populacji.

Przeciwnicy Wagenknecht w Die Linke, oskarżyli ją o szerzenie "prawicowych populistycznych frazesów". Już w 2016 r. premier Turyngii Bodo Ramelow powiedział w nawiązaniu do wypowiedzi Wagenknecht, że nie należy próbować naśladować tonu AfD.

Jednocześnie Wagenknecht była przez lata jedynym niemieckim politykiem spoza AfD, który regularnie otrzymywał pochwały i uwagę ze strony skrajnej prawicy. Przedstawiciele AfD, już w ostatnich latach zapraszali Wagenknechta do przemawiania na demonstracjach swojego ugrupowania lub do wstąpienia do partii. Teraz zareagowali ostrożnie. Rzecznik federalny AfD Tino Chrupalla powiedział ZDF, że program Wagenknecht był „prawie jeden do jednego z AfD”.

W lutym Chrupalla podpisała apel o udział w wiecu Wagenknecht, który publicznie odrzuciła. Ignorowała również inne aktywności i zaproszenia od polityków AfD. Wagenknecht kilkakrotnie przedstawiała ostatnio swoje stanowisko w sprawie AfD. Jednym z celów nadchodzącej partii jest osłabienie „Alternatywy dla Niemiec”. Część ich elektoratu powinna otrzymać "poważną ofertę. Wagenknecht wielokrotnie zwracała się wyraźnie do pracowników i drobnych przedsiębiorców, czyli grup, które szczególnie często głosują na AfD.

Chociaż nie zrezygnowałaby z żadnego stanowiska tylko dlatego, że reprezentuje je AfD, nie chciałaby również nawiązać z nią współpracy - nawet jeśli uważa, że większość, która powstaje dzięki głosom AfD, jest nieproblematyczna. W Saksonii Wagenknecht już pozycjonuje się jako alternatywa koalicyjna dla CDU i przeciwko AfD. Ogólnie rzecz biorąc,
chce "mniej mówić o AfD", mówi Wagenknecht.

Sondaże do tej pory wskazują, że nowa partia ma bardzo niepewne szanse na sukces. Wiadome jest, że Wagenknecht będzie konkurować o podobny elektorat z AfD, zwłaszcza we wschodnich landach. Nie wiadomo jeszcze ilu działaczy Die Linke przejdzie do nowej partii. Pod znakiem zapytania stoi budowanie struktur lokalnych we wszystkich 16 krajach związkowych.

Działacze AfD liczą, że Wagenknecht rozczaruje większość potencjalnego elektoratu i wyborcy wrócą do prawicy. Niezależnie od dalszych politycznych losów SahryWagenknecht, jej rozłam prawdopodobnie doprowadzi do ostatecznej agonii Die Linke. (Stefan Kasprzyk/ISW) Fot: Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0

Źródła:
https://www.deutschlandfunk.de/sahra-wagenknecht-eigene-partei-linke-100.html
https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/wagenknecht-afd-100.html
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/cdu-wagenknecht-linke-afd-deutschland-100.htmlDziękujemy za przesłanie błędu