Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
09/12/2023 - 14:05

Lepiej to zrób, bo mogą przyjść również do ciebie. Wielu już się przekonało

Wszyscy odśnieżają swoje posesje. Niektórzy zapominają jednak często, że mają też obowiązek utrzymania chodników, które do nich przylegają. Sądecka straż miejska interweniowała już w tej sprawie kilkadziesiąt razy. Jej wizyta może się skończyć nawet wnioskiem do sądu…

Kontrole straży miejskiej na sądeckich chodnikach

Zima nie jest łatwym czasem zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Ci pierwsi muszą zachowywać na drodze szczególną ostrożność i dostosowywać prędkość do panujących warunków. Drudzy z kolei skazani są na poruszanie się często niezbyt dobrze odśnieżonymi chodnikami.

Nie inaczej jest oczywiście w Nowym Sączu. Duże dyskusją toczą się właśnie wokół chodników. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz uchwała rady miasta sprawiają, że to właściciele nieruchomości mają obowiązek obowiązek ich odśnieżania wzdłuż swojej posesji. 

- Tej zimy straż miejska interweniowała około 30 razy w sprawie nieodśnieżonych chodników. 8 zgłoszeń pochodziło od mieszkańców miasta. Właściciele nieruchomości, w takich przypadkach niezwłocznie podejmowali działania, w związku z czym na chwilę obecną nie nałożono mandatu karnego - informuje Wojciech Tyrkiel, komendant sądeckiej straży miejskiej.

Jak odśnieżać chodniki?

Komendant przypomina jednocześnie, że śnieg i lód usunięte z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości należy gromadzić w pryzmach na krawędzi. Oczywiście nie może to utrudniać ruchu pieszych oraz samochodów. Zasypywanie drogi i pasów jest stanowczo zabronione. Powinna zostać też zachowana możliwość odpływu wody roztopowej.

- Pryzmy nie powinny znajdować się na terenach zieleni, przy drzewach i w misach drzew, w pojemnikach przeznaczonych na kwiaty oraz przy latarniach, urządzeniach energetycznych, sygnalizatorach świetlnych - tłumaczy Wojciech Tyrkiel.

Właściciele nieruchomości muszą również usuwać sople zwisające z rynien, okapów czy jakichkolwiek innych części domu. Za nieodśnieżony lub oblodzony chodnik grozi mandat. Straż miejska może też skierować wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego. ([email protected], fot.: MP,, Mike Jones/ Pexels - zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu