Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
24/04/2023 - 21:25

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Tylko kto, jak i za ile ma to robić?

Profilaktyka to jeden z gwarantów zdrowego społeczeństwo. Tylko kto ma za to płacić i kogo na profilaktykę z prawdziwego zdarzenia stać? To jeden z tematów, na który będziemy dyskutować podczas X Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan” już 27 kwietnia w Krynicy-Zdroju.

Profilaktyka. Gdybyśmy zapytali Sądeczan, co kryje się pod tym hasłem, odpowiedzi sprowadziłyby się zapewne do kilku określeń: badania profilaktyczne, zdrowy styl życia, ruch, dobre jakościowo jedzenie, odpowiednio dobrane witaminy i suplementy. Ale czy rzeczywiście można profilaktykę zamknąć w tym wąskim zakresie? Oczywiście, że nie.

Rozwój medycyny, kolejne odkrycia naukowe a nawet rozwój techniki dają nam coraz szerszy wachlarz możliwości w tym zakresie. Przykład? Komory krio, komory hiper i normobaryczne, badania DNA, dzięki którym coraz większa rzesza kobiet może wygrać z rakiem zanim jeszcze komórki rakowe w ogóle pojawią się w ich organizmie. Z kolei dzięki coraz szerszej wiedzy na temat wpływu określonych substancji, nie mówimy tu tylko o witaminach i pierwiastkach, możemy skutecznie eliminować kolejno te, które mogą się niekorzystnie odbić na naszym zdrowiu. Takich przykładów można mnożyć.

Zobacz też: Na to właśnie chorujemy i umieramy najczęściej, a służba zdrowia sobie z tym nie radzi!

Jednocześnie coraz chętniej sięgamy do – użyjmy uproszczenia – sprawdzonych sposobów naszych babć: ziołolecznictwa, baniek, akupunktury itp. Wszyscy też obserwujemy, że jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne placówki oferujące masaże regeneracyjne i lecznicze z niemal wszystkich stron świata. Po pandemii Polacy zaczęli też na nowo doceniać nasze rodzime możliwości i coraz chętniej korzystają z oferty polskich uzdrowisk.

Zobacz też: Jak skutecznie pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi? Opowie o tym dr n.med. Anna Depukat z IPiN

To wszystko daje nam ogromną paletę możliwości, by odpowiednio zadbać o naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Jest tylko jedno: ale. Która z nich będzie najlepsza dla nas? Która rzeczywiście będzie nam służyć? Na co możemy i powinniśmy liczyć w tym zakresie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli jak mówimy potocznie: na NFZ? Dlaczego coraz liczniej w szeroko zakrojone działania profilaktyczne włączają się nie tylko organizacje pozarządowe, ale również samorządy?

I właśnie to jest kolejny temat, na który będziemy dyskutować ze specjalistami w osobach: Elżbieta Fryźlewicz – Chrapisińska - dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Marcin Krzemiński - prezes Uzdrowiska Krynica – Żegiestów, Sławomir Kmak - dyrektor Szpitala im. dr J. Dietla w Krynicy - Zdroju SPZOZ, prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek - kierownik Katedry Dietetyki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Jan Grab - fizjoterapeuta, Salveo Medical Care już 27 kwietnia w Krynicy-Zdroju podczas jubileuszowego, X Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan”.  

PROGRAM X SEMINARIUM „O ZDROWIU SĄDECZAN”

Udział w seminarium jest bezpłatny

([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu