Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
17/08/2018 - 17:00

Ławeczka Bogusława Kaczyńskiego. Mistrz słowa powrócił do Krynicy

- Witam państwa z ukwieconej Krynicy, gdzie odbywa się Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. Moim pragnieniem jest oczarować jak najszersze rzesze ludzi czarem sztuki, która jest tak piękna...

Bogusław Kaczyński (1942-2016) był pianistą, publicystą muzycznym i konferansjerem, wielkim miłośnikiem muzyki poważnej i opery. Promował nie tylko kulturę polską, ale poprzez Festiwale im. Jana Kiepury,  także Krynicę.

- Inicjatorem postawienia ławeczki poświęconej pamięci Bogusława Kaczyńskiego jest Fundacja Casa Grande, którą przez wiele lat zawiadywał. – mówi Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju.- Fundacja, która kontynuuje działalność i zapewniła sfinansowanie pomnika zwróciła się z prośbą do Rady Miasta o wyznaczenie miejsca jej postawienia.

Podczas odsłaniania ławeczki nie obyło się bez wspomnień. Bogusław Kaczyński ukończył  Akademię Muzyczną w Warszawie. Zaprzyjaźniony z wieloma gwiazdami ze świata muzyki klasycznej, podczas festiwali kiepurowskich chętnie snuł o nich opowieści i opowiadał anegdoty. O swoich pasjach pisał książki. Lubił spotykać się z czytelnikami.

Koncerty, których Bogusław Kaczyński był gospodarzem trwały wiele, wiele godzin. Zawsze starannie i odświętnie ubrany, z muszką pod szyją. Ta część jego garderoby stała się już symboliczna. Ponoć każdy, kto dotknie muszki z dopiero co odsłoniętego pomnika, odnajdzie swój muzyczny gust.

Ławeczkę Honorowego Obywatela Miasta usytuowano w samym sercu uzdrowiska, przy ulicy Nowotarskiego. Jest hołdem oddanym osobie, która Festiwal im. Jana Kiepury doprowadziła na bardzo wysoki poziom. W tle znajduje się pensjonat Wisła, w którym zawsze mieszkał i gdzie mieściło się biuro festiwali. Pomnik stanął w miejscu objętym programem rewitalizacji części uzdrowiskowej i ładnie się  wkomponował w otoczenie.

Autorem ławeczki Bogusława Kaczyńskiego jest Tomasz Górnicki, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego rzeźby charakteryzuje realizm, tworzy zarówno dzieła monumentalne, jak i małą formę. Jak mówi, najczęściej pracuje w brązie, kamieniu i aluminium. Rzeźby odlewa we własnej odlewni artystycznej. Praca nad pomnikiem Bogusława Kaczyńskiego trwała kilka miesięcy.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięły udział tłumy osób, w tym władze miasta, uzdrowiska, przedstawiciele Fundacji Casa Grande,  gwiazdy 52. Festiwalu im. Jana Kiepury, a także mieszkańcy, kuracjusze i turyści.

W części artystycznej wystąpili uczestnicy tegorocznego festiwalu: Jakub Oczkowski, Adam Sobierajski, Ewelina Szybilska, a także solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

(MKA) fot. aut. i archiwum aut.

Bogusław Kaczyński, mistrz słowa powrócił do Krynicy
Bogusław Kaczyński, mistrz słowa powrócił do Krynicy...


Dziękujemy za przesłanie błędu