Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
30/10/2021 - 07:00

Ładne i ekologiczne. Łabowa zmodernizowała budynki, żeby walczyć ze smogiem

Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Maciejowej oraz Urzędu Gminy w Łabowej to dwie najważniejsze inwestycje, które zostały zrealizowane w poprzednim roku na terenie gminy Łabowa. Równocześnie są to inwestycje, które mają pomóc walczyć z zanieczyszczeniami powietrza.

695 tysięcy złotych na termomodernizację szkoły w Maciejowej i ponad pół miliona złotych na prace przy budynku Urzędu Gminy w Łabowej – zrealizowane w poprzednim roku inwestycje do tanich nie należały, ale gminie udało się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 300 tysięcy złotych na każde zadanie.

Za te kwoty solidnie ocieplono budynki, wymieniono okna, kaloryfery, a nawet żarówki (na energooszczędne LED-owe), a także zamontowano instalacje fotowoltaiczne. Zarówno w szkole, jak i w Urzędzie Gminy pomieszczenia ogrzewane są za pomocą gazu. Te dwie ekoinwestycje mają pomóc gminie walczyć z zanieczyszczeniami powietrza.

To również może Cię zainteresować: Blisko 9,5 mln złotych dla Łabowej z „Polskiego Ładu”. Na co wydadzą te środki?

- Na początku kadencji podjęłam decyzję, aby inwestycje, które realizujemy miały pozytywny wpływ na środowisko, ale i na gminny budżet w przyszłości. Jak się okazało, patrząc na obecne ceny gazu oraz prądu, była to słuszna decyzja. Dlatego nie zatrzymujemy się i aplikujemy o kolejne środki na termomodernizacje – zapowiada wójt gminy, Marta Słaby.

Ekologiczne zmiany czekają pozostałe szkoły z terenu gminy, czyli placówkę w Łabowej, Nowej Wsi i Czaczowie. Marta Słaby chciałaby również, żeby wszystkie budynki gminne doczekały się termomodernizacji. Mowa tutaj o budynku Gminnego Ośrodka Kultury i biblioteki, świetlicach wiejskich czy remizach Ochotniczych Straży Pożarnych.

O tym ile wniosków o wymianę kopciuchów złożyli mieszkańcy poszczególnych gmin powiatu nowosądeckiego i jak postępuje na Sądecczyźnie walka ze smogiem piszemy więcej w listopadowym miesięczniku „Sądeczanin”. Już niedługo w punktach sprzedaży! (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. Andrzej Klimkowski)Dziękujemy za przesłanie błędu