Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
30/05/2019 - 14:25

Łącznik dla ulicy Widok na Helenie jak kość niezgody: powstanie czy nie?

Łącznik, który ma spinać odciętą rondem od świata ulicę Widok z ulicą Dunajcową miał według deklaracji władz miasta powstać do końca maja tego roku. Dziś jest już 30 maj a po drogowcach i inwestycji ani śladu. Co dalej? Okazuje się, że mieszkańcy już nie są w tej sprawie jednomyślni, ale władze miasta liczą na wypracowanie konsensu.

Gdy tuż po wyborach samorządowych w grudniu zeszłego roku uczestniczyliśmy w spotkaniu wiceprezydenta Artura Bochenka, nowego dyrektora MZD Adama Konickiego z mieszkańcami osiedla Helena padła jednoznaczna deklaracja: miasto zbuduje zejście dla pieszych w ul. Widok i wybuduje łącznik ulicy Widok z ulicą Dunajcową. Ulica Widok w ślad za nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi wynikającymi z budowy ronda została niemal całkowicie odcięta od świata. Padła nawet data budowy łącznika – miał powstać do końca maja tego roku.

Zobacz też: Mieszkańcy Heleny vs rondo. Już nie proszą, żądają zmian! [WIDEO]

Potwierdzeniem tej deklaracji było pismo, które otrzymała od Konickiego pani Ewa Franczak już w styczniu 2019 roku. Tu dyrektor MZD zastrzegł, że łącznik powstanie po dokonaniu odbioru mostu. Most już funkcjonuje pełną parą, natomiast budowniczych łącznika „ani widu, ani słychu”.

Zejście dla pieszych już zbudowano, służy okolicznym od wielu tygodni. Jednocześnie odwiedziliśmy się nieoficjalnie, że tak jak w grudniu mieszkańcy osiedla mówili w sprawie łącznika jednym głosem, tak dziś jedna z osób zbiera podpisy, które ma zablokować powstanie połączenia. - Nie chcemy go, nie służyłby mieszkańcom tylko tym, którzy tędy skracaliby sobie drogę albo właścicielom działek, które z dobrym dojazdem nadawałyby się pod deweloperkę - mówi Szymon Pawlik. Co dalej?

Dzwonimy do Artura Bochenka. Okazuje się, że rzeczywiście do miasta wpłynęła lista z trzydziestoma podpisami mieszkańców, którzy jednak na inwestycję się nie zgadzają. – Dlatego jutro, czyli w piątek albo w poniedziałek chciałbym spotkać się w terenie z mieszkańcami dyrektorem Konickim – mówi wiceprezydent, podkreślając, że zależy mu na poznaniu ostatecznej decyzji albo – jeśli się to uda – na wypracowaniu konsensusu. Najważniejsze jest jednak to, że miasto jest w pełni przygotowane do podjęcia prac, są na nie również zabezpieczone środki w budżecie. Jeśli będzie porozumienie drogowcy natychmiast ruszą z pracami.

Zobacz też: Nowy Sącz: jaka niespodzianka szykowana jest na rondzie na Helenie?

Dlaczego nagle część mieszkańców zmieniła zdanie? W piśmie, które wpłynęło do władz miasta mowa o tym, że jeśli łącznik powstanie, to ulica Widok stanie się zbyt ruchliwa a zarazem niebezpieczna dla okolicznych mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych. Zakulisowo usłyszeliśmy, że nowa nitka przeszkadza właścicielom jednej z nieruchomości, które będą miały go tuż przy płocie. Do tematu wrócimy w relacji z zapowiadanego przez Bochenka spotkania.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: IM.Dziękujemy za przesłanie błędu