Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/12/2020 - 13:40

Łabowa: Zmienią studium, żeby młodzi mieszkańcy zostali w gminie

W Gminie Łabowa rozpoczęto prace nad zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Poprzednia uchwała ma już 16 lat, więc nowy zapis ma być lepiej dostosowany do rzeczywistych potrzeb mieszkańców.

Fot. UG ŁabowaZobacz również: Nowa Wieś: te trzy mosty na DK75 kosztowały ponad 10 milionów [ZDJĘCIA]

Obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Łabowa zostało uchwalone przez Radę Gminy w grudniu 1997 roku. Od tego czasu zmieniono je uchwałą w 2004 roku. - Po szesnastu latach czas na dostosowanie dokumentu do nowej rzeczywistości - mówi wójt gminy, Marta Słaby.

Czym jest studium? Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest podstawowym dokumentem kreującym politykę przestrzenną gminy i najważniejszym dokumentem strategicznym. Studium jest jednym z narzędzi służących prowadzeniu zrównoważonej polityki przestrzennej. Zapisy zawarte w studium pozwalają na wyznaczenie najbardziej optymalnego i zgodnego z potrzebami środowiska i mieszkańców sposobu (kierunku) jego użytkowania w przyszłości oraz gospodarczych i przestrzennych perspektyw rozwoju.

Czytaj również: Gródek nad Dunajcem: masz wpływ na to, co gmina planuje zbudować w twojej okolicy

- Od zapisów zawartych w studium zależy, w jakim kierunku przestrzennym będzie zmierzać nasza gmina. Ustalenia Studium odnoszą się do kwestii przestrzennych oraz społecznych, ekonomicznych, kulturowych i środowiskowych w zakresie gospodarki przestrzennej przy uwzględnieniu głosu mieszkańców, wyrażonego poprzez wnioski i uwagi - tłumaczy wójt gminy.

Studium nie stanowi lokalnego aktu prawa miejscowego, ani nie jest podstawą dla podejmowania decyzji administracyjnych, ale jest wiążące dla ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Rada Gminy uchwalając studium, tworzy podstawę do wprowadzenia w przyszłości przepisów gminnych w formie planów zagospodarowania przestrzennego. Zmiana studium może więc przyciągnąć do gminy młodych mieszkańców, którzy będą mogli tutaj budować domy i zakładać rodziny, a na tym Łabowa skorzysta.

- Chcemy korzystać na problemach suburbanizacji miast. Dlatego kluczowa jest zmiana studium, która pozwoli na przyciągniecie do Łabowej ludzi głównie młodych, dobrze zarabiających, co będzie przekładało się na większy budżet Gminy Łabowa. A to pozwoli nam na kolejne inwestycje – mówi Marta Słaby. ([email protected], fot. UG Łabowa)







Dziękujemy za przesłanie błędu