Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
06/06/2019 - 20:05

Łabowa: w rzece Kamienica Nawojowska jest dramat. Będą tabliczki ostrzegające

Gwałtowne majowe ulewy i wezbrania wody w Kamienicy Nawojowskiej i potokach na terenie gminy Łabowa odcisnęły niestety swoje piętno na tych ciekach wodnych. Co się stało?

Przedstawiciele Urzędu Gminy zajmujący się sprawami bezpieczeństwa wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu przeprowadzili wizję lokalną w terenie. Sprawdzali najbardziej niebezpieczne odcinki wodne zarówno na rzece Kamienicy, która przepływa przez teren tejże gminy, jak i w potokach.

Na pierwszy ogień poszły te miejsca, gdzie w sezonie wakacyjnym bardzo chętnie wypoczywają mieszkańcy i turyści. Na razie sprawdzono siedem takich lokalizacji.

Do jakich spostrzeżeń doszli wizytujący te miejsca? Niezbyt optymistycznych.

- Po ostatnich ulewnych opadach deszczu znacznie wzrosło zagrożenie z uwagi na pogłębienie się koryta cieków wodnych - mówi Mariusz Fiut z Urzędu Gminy w Łabowej. - W niektórych miejscach pod wodą znajdują się głazy przemieszczone wraz z nurtem i na pierwszy rzut oka są one niewidoczne z brzegu. Jest to o tyle niebezpieczne, że wiele osób kojarzy takie miejsce z tym, że w ubiegłym sezonie można się było w miarę bezpiecznie kąpać. Teraz, niestety sytuacja się zmieniła bo spiętrzona woda przemieściła w korycie rzeki materiał skalny.

Podobnie jest, niestety w potokach.

- Chcemy zaangażować w tę akcję sołtysów - dodaje przedstawiciel Urzędu Gminy w Łabowej. - Nie do wszystkich miejsc dotarliśmy. Liczymy, że takie ulubione miejsca wypoczynku nad rzeką i potokami wskażą nam sami mieszkańcy. Takie informacje można przekazywać sołtysowi wsi.

Wiadomo już też, że gmina, na własny koszt oznakuje te miejsca. W jaki sposób?

W tych miejscach ustawione zostaną tabliczki z ostrzeżeniami, a także i przestrzegające rodziców, aby pilnowali swoich pociech nad wodą. Władze gminy zamierzają również zorganizować dla mieszkańców pokaz z udziałem profesjonalnych służb ratowniczych pod hasłem “Pływaj bezpiecznie”.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. UG w Łabowej.

Rzeka Kamienica Nawojowska, fot. UG w Łabowej




Rzeka Kamienica Nawojowska, fot. UG w Łabowej






Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020