Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 marca. Imieniny: Adrianny, Kazimierza, Wacława
22/02/2021 - 14:35

Łabowa: sesja rady gminy [LIVE]. Ile na diety dla radnych i sołtysów?

Przemoc w rodzinie i bezdomne zwierzęta z terenu gminy – między innymi tymi problemami zajmą się dzisiaj radni gminy Łabowa. Jakie jeszcze sprawy znalazły się w proponowanym porządku obrad? Sprawdź poniżej i zobacz transmisję z sesji rady gminy.

Radni gminy Łabowa spotkają się o godzinie 16 w poniedziałek, 22 lutego. Sesja odbędzie się w trybie hybrydowym, czyli radni i publiczność spotkają się na sali obrad w Urzędzie Gminy w Łabowej, a sołtysi i pracownicy urzędu dołączą do dyskusji zdalnie.

Czytaj również: Marta Słaby: podsumowanie roku z ulotką wyborczą w ręku

Na początku wójt gminy, Marta Słaby, przedstawi informacje o swojej pracy pomiędzy sesjami. Później mieszkańcy będą mogli wysłuchać sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Integracji Europejskiej za poprzedni rok. Radni zajmą się przyjęciem uchwały o Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na najbliższe lata. Sesja będzie dotyczyła również programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochronie ofiar przemocy w gminie. Rada gminy Łabowa zajmie się sprawą bezdomnych zwierząt i programem, który zapewni im dobrą opiekę. Wszystkie te uchwały zostały podjęte jednogłośnie przez jedenastu radnych obecnych na sesji.

Zgodnie z proponowanym porządkiem, radni mieli zastanowić się również nad sprzedażą gruntów w Łabowej (działka o powierzchni 1 ara) i w Kamiannej. Podjęcie uchwały w sprawie działki w Kamiannej wykreślono jednak z porządku obrad. Działka w Łabowej, którą radni zdecydowali się sprzedać ma ułatwić dojazd do działki przyległej. Radni podejmowali uchwałę w sprawie wynajęcia lokali należących do gminy w budynku byłego ośrodka zdrowia w trybie bezprzetargowym. Lokal na piętrze będą prowadzone korepetycje dla dzieci i młodzieży z terenu gminy. Lokal na parterze tego budynku zostanie wynajęty osobie fizycznej, która przeznaczy to miejsce na prowadzenie swojej działalności gospodarczej, związanej z badaniem wody. Radni jednak złożyli wniosek, aby okres najmu lokali skrócić z 10 lat do 9. Wniosek został podjęty jednogłośnie.

Zobacz także: Światłowód w Barnowcu: puste obietnice czy realne plany?

Na sesji zostanie poruszona kwestia wysokości diet radnych i sołtysów oraz przyznawania zwrotu kosztów podróży służbowych. Wstępna propozycja obejmowała obniżkę wynagrodzenia o 10 proc. za nieobecność na spotkaniu komisji i potrącenie wynagrodzenie o 40 proc. jeśli radny będzie nieobecny na sesji. Wcześniej w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności było to 50 proc. potrącenia wynagrodzenia. Bartłomiej Sołtys zaproponował, aby powrócić do poprzedniego projektu. Zdaniem radnego to zmotywowałoby członków rady do uczestnictwa w sesjach. Przewodnicząca Maria Stopka, zaproponowała zmniejszenie liczby komisji do trzech. Radny Przemysław Nosal zaproponował z kolei wykreślenie podjęcia uchwały w tej sprawie z porządku dzisiejszej sesji. Rada nie była jednomyślna w tej sprawie. Najpierw 5 radnych zagłosowało za przeniesieniem dyskusji na temat wynagrodzeń na następną sesję, 5 członków rady było przeciw. Jeden z radnych wstrzymał się od głosu, więc głosowanie trzeba było powtórzyć. Po powtórnym głosowaniu wniosek odrzucono 6 głosami przeciw. Ostatecznie, Bartłomiej Sołtys wycofał swój wniosek, więc 7 radnych zagłosowało za przyjęciem propozycji zmian w obniżkach wynagrodzeń, 3 osoby były przeciw, jedna wstrzymała się. Od 1 marca wynagrodzenia radnych w gminie Łabowa będą obniżane o 10 procent w przypadku nieobecności na spotkaniu komisji i o 40 procent w przypadku nieobecności na sesji.

22 lutego radni zajmą się planem zagospodarowania przestrzennego gminy, a konkretnie sołectwem Uhryń, położonym w granicach Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Na koniec radni podejmą uchwałę w sprawie zmiany budżetu na rok 2021. Sesję zamkną wolne wnioski i dyskusja. Śledź transmisję razem z Sądeczanin.info. (s.siwulska@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu